כמה רוע? לאקס לות'ר כמושיע האנושות – כתבה ראשונה בסדרה


M.C לות'ר ולהקתו

הרעים! ככה אנחנו אוהבים לקרוא להם ה"וילנס" אבל בעצם מי הם? האם הם באמת רעים ? האם הם באמת פשוט טינופת של המין האנושי/החיזרי/המוטנטי? או אולי אנחנו רואים רק צד אחד של המטבע?אבל קודם בואו נבין מה זה רוע ? מיהו רשע ?

רוע מתייחס להיבטים השליליים של חשיבה ושל התנהגות בני אדם, ומתייחסת לאלו שבכוונה כופרים במצפונם ומראים תשוקה להרס. בתרבויות רבות המילה משמשת לתיאור מעשים, מחשבות, ורעיונות שכוונתם (באופן ישיר או עקיף) לגרום סבל או מוות.

לפני שניכנס לעולם הקומיקס בואו נישאר כמה דקות בעולם שלנו וניראה איזה רשעים יש לנו בעולם שלנו.

למשל, ראו את הרשעים הגדולים של המאה ה20: היטלר, הרוע בהתגלמותו, היה מאוד פופולארי ומאוד אהוד על העם הגרמני במשך תקופה ארוכה; סטלין, שרבים בעולם ראו בו את האיום האדום הגדול, נתפס על ידי כמעט חצי ממדינות אירופה כ"שמש העמים"; דוגמא יותר קרובה אלינו,ערפאת: בעיני רבים הוא רב המרצחים אבל בעיני העם הפלשתיני, ואפילו אצל חלק מהציבור הישראלי, הוא מוצג כלוחם שלום אמיץ ומנהיג דגול. מי צודק? שני הצדדים בטוחים שהם הצודקים. כל אחד והתפיסה שלו.

היטלר בגן הילדים (כבר אז היה לו שפם ,כן)

כל אחד מאיתנו גדל על נרטיב (הסיפור) היסטורי, שהוא תלוי התרבות שבו הוא גדל. אנחנו גדלים על הנרטיב של יום העצמאות והערבים על הנרטיב של הנאכבה, אותו אירוע שתי נקודות מבט שונות.

בתרבות שלנו, אנו גדלים על הסיפורים של הגיבורים שלנו של סופרמן, ספיידר-מן האקסמן, אבל מה עם הצד השני? האם להם אין נרטיב? האם תמיד הגיבורים שלנו הם תמיד הצודקים ?

לעולם אף אחד לא יגיד על עצמו שהוא רשע. תשאלו את הרוצח הכי שפל אם הוא אדם רע – מה הוא יגיד לכם? שזה לא הוא .. שהוא לא אשם… הפלילו אותי…. לא הבינו אותי…. וכו'

אז ברשומה הזו אנחנו ננסה להבין את הצד שלהם, הרי הם לא באמת רק רוצים להשמיד, להרוס ולהרוג, יש להם סיבה ולפעמים היא לאו דווקא סיבה רעה כל-כך. האם יכול להיות שסופרמן הוא בעצם הנבל? האם יכול להיות שד"ר אקסוויר עומד בראש ארגון טרור? האם יכול להיות שלאקס לות'ר רק רוצה להציל אותנו מפלישת חייזרים? האם יכול להיות שמגנטו רק רוצה להציל את הגזע המוטנטי משואה נוספת?

אולי …. אז בואו נתחיל בסקירה קצרה של ההיסטוריה של מה שאתם מכנים הסופר-נבלים.

נבל-העל הראשון היה ג'ון דוויל, שהיה ארכי פושע בספר הפשע המודרני הראשון,שהופיע לראשונה בספר בעל אותו שם עוד ב1862 . אבל הנבל המפורסם האמיתי הראשון היא הגאון המטורף פרופסור מוריאטי, אויבו המושבע של הבלש הנודע שרלוק הולמס שהופיע, מוריאטי הופיע בסיפור "הבעיה הסופית" שבסופו מצליח להערים על הולמס.. הולמס כינה אותו "נפוליון הפשע". מוריאטי עמד בראש ארגון פשע , נחשב לגאון פשע וגאון בכלל. דמותו של מוריאטי בעצם עיצב את תבנית נבלי-העל שיבואו אחריו. רוב הנבלים עד אמצע שנות ה50 היו מהזן "הגאון המשוגע", מלקס לות'ר ועד ד"ר אוקטיפוס

הגיבור-על הראשון שהופיע בקומיקס בצורה מסודרת היה כמובן סופרמן, אבל האויבים של סופרמן בתקופה הראשונה שלו לא היו אויבים שקולים לו. בחוברות הראשונות סופרמן נלחם למען צדק חברתי, הוא נלחם בבעלים מכים, בבעלי מפעלים שניצלו עובדים וכו…

הנבל הראשון מופיע בקומיקס (ובכלל), שאפשר לקרוא לו נבל-על היה "אולטרה-יומנייט" (Ultra-Humanite)

מדען מטורף שעמד מאחורי מסע פשע נרחב במטרופיליס שכל הפושעים נשאו נשק טכנולוגי רב עוצמה. הדמות עצמה נעלמה לבסוף כאשר לאקס לות'ר התחיל להופיע בדפי הקומיקס. שוסטר וסיגל היוצרים והכותבים של סופרמן, החליטו שמספיק גאון קירח אחד. הוא אמנם חזר בשנות ה-80 אבל לא כאויב של סופרמן אלא של הJSA (Justice Society of America), קבוצת גיבורים משנות ה40 וה50 של יקום DC. הוא גם היה הסופרוילן הראשון שהופיע באנימציה, והספיק להופיע כדמות באחד מפרקי הסדרה המצוירת הישנה של סופרמן.

הדמויות של הנבלים שאנחנו מכירים התעורר רק בשנת 1940. אבל אז נוצרו כמה מהדמויות המוכרות ביותר. באותה שנה נוצרו: לאקס לות'ר , הג'וקר, אשת החתול,וקלי יפייס (פני חמר).

truth justice and the american way

בואו נתחיל עם ראש הנבלים, הראשון בראשנים, מדען גאון, איש עסקים ממולח, נשיא ארצות הברית של אמריקה, האיש, האגדה: לאקס לות'ר.

לות'ר הוא הארכי-נבל הגדול של ההיסטוריה, אולי בגלל הסיבה הפשוטה שאין לו כוחות, הוא בדיוק כמוני וכמוך, רק יותר טוב (או רע). הוא מצליח להפיל את הגדול מכולם בעזרת שכל ישר ותוכניות כל כך מסובכות שאפילו איש הברזל לרוב לא מצליח לחזות אותן.

יש לזכור שבעצם יש 2 לאקס לות'ר. יקום DC בשנות 80 עשה reboot טוטאלי לכל היקום שלו. ככה שיש לנו את לות'ר לפני המשבר ולות'ר שאחרי המשבר.

לות'ר התחיל בקומיקס בתור גאון ג'ינג'י ומטורף , עם רעמת שער אדמונית גדולה. רק בערך ב1941 שנה אחרי שלות'ר כבר היה דמות קבועה בדפיו של סופרמן, אחד האומנים שכח פשוט לצייר לו את השיער, שוסטר אהב את המראה ומאז ועד היום הוא נשאר קירח.

ליאור שליין בתפקיד לות'ר

לפני הקריסיס לות'ר היה גאון , מהגאונים שדעתם נטרפה עליהם. המפגש הראשון שלו עם סופרמן היה כאשר הוא ניסה לסכסך בין שתי מדינות אירופאיות, כדי שיפתחו במלחמה אחת כנגד השנייה. סופרמן כמובן סיכל את המזימה. מאז לות'ר הוא האויב המושבע של סופרמן, או אולי, סופרמן הוא האויב המושבע של לות'ר? בגרסה הזו לות'ר הוא האויב של סופרמן. השנאה שלהם על פי הקומיקס התחילה עוד לפני זה . בשנות ה60 הייתה לDC את הסדרה המצליחה של הקומיקסים של סופר-בוי. קלארק קנט, כאשר היה צעיר, הכיר את לות'ר כאשר משפחתו עברה לסמולוויל. שם לות'ר העריץ את סופר-בוי ואפילו ניסה לעזור לו למצוא חיסון לקריפטונייט. יום אחד פרצה שריפה במעבדה של לות'ר וסופר-בוי שלא ידע עדיין לשלוט בכוחותיו, נשף על מנת לכבות את השריפה. הוא נשף חזק מידי ובמקום רק לכבות את השריפה הוא גם גרם לכמה כימיקלים ליפול על ראשו של לות'ר וזה בעצם מה שגרם להתקרחותו המלאה. מאז לות'ר נטר לו טינה והבטיח שהוא ישיב לו כגמולו.

בתקופה זו שלות'ר מוצג בקומיקס כגדול האויבים של סופרמן, הוא גם מוצג כאיש ערכים. אפילו סופרמן צוטט ש-"לות'ר היה יכול להיות אדם דגול, אם רק היה בוחר לעשות טוב במקום רע". לדוגמא, לות'ר הגיע לכוכב בשם "לוקס'ר", ששם הוא עזר לבני הכוכב לגלות מחדש את ההיסטוריה הטכנולוגית הענפה שלהם. בכוכב זה לות'ר נחשב לגיבור האומה בעוד סופרמן נחשב שם לארכי נבל.

משנות ה60 ואילך צמח בחברת DC המולטי-ורס, שהיה בעצם עשרות יקומים מקבילים של הגיבורים הידועים. היו כמה עולמות שאליהם סופרמן מעולם לא הגיע, ואילו לאקס לות'ר גדל להיות שם גיבור ומושיע.

משנות ה80 ואילך, לאחר הREBOOT של היקום, היו כמה שינויים בדמותו של לות'ר . לות'ר כבר לא היה מדען מטורף אלא איש עסקים מצליח. אולם הרקע ממנו בא היה פחות מוצלח. לות'ר נולד בשכונת מצוקה במטרופליס כבן לאב מכה. אביו היה שיכור שהיה נוהג להתעלל בלות'ר, ואימו הייתה שתיינית אפאטית שלא היה אכפת לה מגורל בנה. לות'ר החליט לעשות מעשה, ולשנות את חייו. הוא הוציא ביטוח חיים על שם הוריו ובאותה הזדמנות גם ניתק את הבלמים ברכב המשפחתי. מהלך זה הסתיים במוות של ההורים ובהרבה כסף שלות'ר ירש.

זה נשמע לנו נורא ואכזרי, אבל יש לזכור שמדובר בילד צעיר שנמצא במצב בלתי אפשרי, ומצא דרך להשתחרר ממנו , על פי הנורמות של המשפחה שבה חי. אך השחרור היה קצר: מכיוון שהיה עדיין קטין בעת התייתמותו, הוא נשלח למשפחה אומנת. המשפחה, שכמובן חמדה את כספו, ניסתה לשכנע אותו שיסגיר את המקום שבו החביא את הכסף. אב המשפחה שלח את בתו הצעירה לפתות את לות'ר ולגלות את מקום הכסף. היא כמובן נכשלה, ואביה פשוטו כמשמעו, הרג אותה במכות. כל זאת קרה ללות'ר ועדיין לא מלאו לו 16!!!

יש כאן ילד שכל החיים שלו ראה אלימות, חווה אותה, הטיל אותה והשתמש בה. אחרי הרצח של אחותו החורגת נשבע לות'ר שהוא לא יתן לאיש להתעמר בו. ישנם שני דברים שמניעים את לות'ר, ולא, זה לא כסף ועוצמה. הם רק תוצרי הלוואי.לות'ר מונע מרצונו להיות תמיד ראשון בשרשרת המזון. הפחד שלו מהסביבה שהוא גדל בה– שבה החלש גווע – מניע אותו למיד להיות הראשון; הראשון בעסקים, הראשון בחזית הטכנולוגית, הראשון בממשל.

המניע השני הוא עליונות רוח האדם. כיצד ילד קטן שגדל בתת תנאים מתגבר על כולם והופך להיות הראשון בין שווים – משכונת העוני ועד לבית הלבן? רוח האדם תמיד תנצח.
בואו נסתכל על סופרמן דרך העיניים של לות'ר, כפי שכבר כתב "אזרלו" ב"לות'ר: איש הפלדה". לות'ר לא רואה את סופרמן כלוחם הצדק, כמושיע האנושות. הוא רואה את סופרמן האמיתי, חייזר מכוכב אחר שבא להשליט את הכוח שלו על האנושות החלשה. לות'ר חש ואולי בצדק, תחושת "מי מינה את סופרמן להיות השוטר השכונתי של העולם?" הוא רואה בסופרמן שרלטן. כיצד סופרמן בכלל קורא לעצמו ככה MAN? אדם? הוא לא אדם, אין בגופו טיפה אחת של דם אנושי. הוא אולי מתחזה לאחד, ניראה כמו אחד אבל הוא לא כזה. בראשו, סופרמן הוא זה אשר רודף אחריו. כאשר סופרמן הגיע לראשונה למטרופוליס לות'ר הציע לסופרמן שיעבדו יחד, וסופרמן יהיה יד ימנו. סופרמן סירב ומאז, סופרמן, רודף את לות'ר, או כך לפחות לות'ר מרגיש. לא בכדי לות'ר ענד טבעת מיוחדת מקריפטופיט, בעיקר כדי לשמור על עצמו מאיש הברזל. טבעת שבסופו של דבר גרמה לסרטן אגרסיבי אצל לות'ר שכמעט הביא למותו.

תמונות מהתערוכה החדשה במוזיאון ירוחם

צריך להבין שלות'ר הוא איש עסקים ממולח, אבל גם תורם רבות לנזקקים, נאמן בצורה בלתי מתפשרת לחברים שלו (לא לבני ברית אלא לחברים ועובדים) וכל מה שהוא עושה הוא קודם כל חושב על המין האנושי ועל עצמו. הוא ללא ספק יודע להיות אכזרי כשהוא מחליט שצריך, אבל גם מלא חמלה ונדיב במקרים אחרים. אם הוא יראה אדם בצרה הוא יהיה הראשון שיעזור. חבריו ואנשים שהוא מעסיק יהיו הראשונים לדבר על האנושיות שלו. לות'ר הוא איש עסקים אציל ואגרסיבי, שיהיה מוכן להשקיע רבים מהמשאבים שלו על מנת לשמור על העיר האהובה שלו.

ניתן להשוות אותו לIRON MAN עוד איש עסקים מיליונר שיסכים להלחם על מה שהוא מאמין בצורה אקטיבית ונמרצת. רוב האמריקאים האמינו בו ובחרו בו לנשיאות ארצות הברית. בתור נשיא הוא טיפל בכמה מקרי חירום בצורה יעילה, כמו הניתוק של גות'ם מהיבשה אחרי רעידת האדמה. גות'ם עברה זעזוע אדמה אדיר שפשוט ניתק אותה מאדמת ארה"ב וממשל לות'ר הצליח להחזיר אותה. לות'ר גם היה נשיא ירוק, וטיפל בנושא איכות הסביבה.

אבל לות'ר לא סיים את כל 4 השנים שלו במשרד הנשיא, רוצים לנחש בגלל מי? עכשיו איש הפלדה גם מתערב בפוליטיקה הפנימית של ארה"ב, מי היה מאמין שמהגר לא חוקי ידיח את הנשיא? עדיין חושבים שלות'ר הוא הרשע הגדול?

;יש לי משהו בין השיניים?

[/caption]
גולת הכותרת של סופרמן היא : Truth, Justice, and the American Way

בוא ננסה לפרק את זה לחלקים ונראה אם הוא עצמו עומד מאחורי הערכים האלה.

אמת– סופרמן מטיף לאמת, אבל האם הוא עומד מאחורי המילה הגדולה הזו? ברור שלא! הוא משקר לכולם כל הזמן! יש לו חיים כפולים. כל מי שאהב אותו, כל החברים שלו, מכירים אותו כקלארק קאנט. הם לא יודעים שהוא משקר להם והוא בכלל אדם שונה, בעצם כמו שאמרנו קודם הוא אפילו לא אדם. הוא משקר כל הזמן לכולם.

צדק– להדיח נשיא מכהן בכוח הזרוע, ללא משפט ללא עדויות, ללא סיבה. זה לא בדיוק צדק. לא לפי אמות הצדק המערביות.

ועכשיו הגענו לדרך האמריקאית– סופרמן הוא מהגר לא חוקי! הוא לא אזרח אמריקאי הוא לא נולד בארה"ב ומעולם לא עבר תהליך אזרוח בארה"ב.

אז סופרמן בעצם הוא מהגר לא חוקי שמשקר לחברים שלו לראשויות ההגירה והממשל, משליט צדק אישי ורואה עצמו מעל החוק.
יכול להיות שלות'ר לא כל כך טועה?

כשסיגל ושוסטר כתבו את הדמות של לות'ר הם אמרו שהם רצו תמונת ראי של סופרמן: אם סופרמן חזק גדול ומרשים אז שלות'ר יהיה חלש גמלוני אבל חכם. אז אם סופרמן הוא …… ובכן סופרמן אז לות'ר הוא כנראה ….. לא סופרמן אלה סתם מן… אדם!

I'm Looking For Sarah Connor

בפעם הבא סיפורו של הנבל הנורא אריל'ה הקטן (מגנטו)

3 מחשבות על “כמה רוע? לאקס לות'ר כמושיע האנושות – כתבה ראשונה בסדרה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s