חבל על הזמן III- בחזרה ללופ! / בחזרה לעתיד II


העתיד כבר כאן! לפחות חלקים 2 ו-3 של בחזרה לעתיד.

בסדרת כתבות זו אנו סוקרים את הנסיעה בזמן בתרבות ובעיקר בקולנוע. עד כה היתה לנו סקירה כללית, כמו גם סקירה על הסרט הראשון של בחזרה לעתיד. הפעם נדבר על שני ההמשכונים שלו, הידועים בשםבחזרה לעתיד 2 ובחזרה לעתיד 3 (איך חשבו על השמות הללו?)

זהירות! מכונות זמן חוצות את קו הזמן

בזמן הכתיבה, ואפילו בזמן הצילומים של הסרט הראשון, לא היתה בדעת היוצרים כל כוונה לעשות סרט שני, שלא לדבר על שלישי. הסוף הפתוח מהסרט הראשון, המרמז על סרט שני, היה בעצם בדיחה פנימית. לאחר ההצלחה של הסרט הראשון היה ברור שיכתב המשך, ואז החליטו אף לכתוב את השלישי על הדרך. שני הסרטים הבאים השני והשלישילא רק שניכתבו ביחד, אלא הם גם צולמו ביחד. זו הייתה הפעם הראשונה ששני סרטים צולמו במקביל. זה קרה אחרי זה עוד כמה פעמים, כמו החלקים האחרונים של שודדי הקריביים, שר הטבעות וכו'….

דולריין מעופפות, 30 שנה לא ראיתי אחת כזו

הסרט השני בסדרה של בחזרה לעתיד ממשיך מאותה הנקודה בה הראשון הפסיק. מרטי דוק וג'ניפר נוסעים קדימה בזמן. חשוב להדגיש שנסיעה קדימה בזמן, בניגוד לנסיעה אחורה, היא נטולת פרדוקסים. אדם הנוסע קדימה בזמן משול לאדם שפשוט הולך לישון ולוקח לו כמה שנים להתעורר (אנחנו עוד נחזור לעניין הזה ).


הדבר הראשון שאנחנו לומדים כבר בשניות הראשונות הוא שדוק כבר עשה כמה נסיעות בזמן, בעיקר קדימה, כשהוא עוקב אחר ההיתדרדרות של המקפלייז' –כנראה מהסוף שלה אחורהעד שהוא מוצא את נקודת ההתחלה של ההתפוררות של משפחת מקפלי, וזו הנקודה שאליה הוא לוקח את מרטי,הנקודה בה בנו, מקפלי ג'וניר, נעצר.


עכשיו יש כאן בעיה לוגית. דוק נסע לעתיד, ראה את ההידרדרות של משפחת מקפלי והביא איתו את העיתון בו מופיע מקפלי ג'וניר כשהוא נעצר. מרטי מצליח, וכותרת העיתון משתנה מהידיעה על מעצרו של מרטין ג'וניור לידיעה על מעצרו של גריף. עכשיו כאשר דוק יסע לעתיד, כל מה שהוא יראה זה את העתיד משופץ, ככה שבעצם אין מה לתקן, הרי הנסיעה הראשונה של דוק לעתיד היא יותר רחוקה מהנקודה שאליה הוא מביא את מרטין. אז אם בנסיעה הראשונה שלו הוא לא רואה את ההיתדרדרות, הוא לא יחזור על העקבות בזמן לגלות את נקודת הפתיחה ולכן הוא לא יצטרך לתקן אותה. לופ בזמן!

הפגנת החרדים כנגד חוק הסטודנטים ב2155

אבל יש בעיה יותר גדולה.
כשמרטי ודוק נמצאים בעתיד, ביף הזקן "מלווה" את מכונת הזמן ונוסע חזרה בזמן לביף הצעיר. שם הוא נותן לו את הספר "תוצאות הספורט של המאה", ספר שיעזור לו להפוך לאדם הכי עשיר בעולם. אז יש עוד נקודה לא ברורה. הסרט מראה לנו שברגע שאתה נוסע לעבר כל מה שהיה לפני הנקודה הזו נמחק. גם כאשר דוק ומרטי חוזרים ל85, הם חוזרים ל85 שונה, שהעבר שלו שונה וכתוצאה מזה, ההווה שלהם גם שונה. אז למה העתיד שממנו הם יצאו לפני מספר דקות לא השתנה? ביף הזקן היה צריך לחזור לעולם שהוא שולט בכלכלה שלו, כמו שקורה כשדוק ומרטי חוזרים ל85 החדש. כאשר הם עזבו את 2015 הכל ניראה אותו דבר, כמו בזמן שהם הגיעו והזיכרון שלהם היה של 85 המקורי שהם עזבו. גם כשהם חוזרים אחורה בזמן ומצליחים לעצור את המזימה של ביף, הם עדיין אולי שינו את ההווה אבל להווה אחר, אולי דומה יותר למה שהם התרגלו אליו, אבל זה לא יכול להיות בדיוק אותו ההווה שהם עזבו.

זה כמו שדוק מסביר למרטי באמצע הסרטברגע שאתה משנה את נקודה A , נקודה B נמחקת ובמקומה קם זמן חלופי C, והוא זה שהופך להיות ההווה. הסרט לא ממש פותר אותם, אבל ,היי, זה רק סרט. הסרט מסתיים בצורה שמזכירה את הסיום של הסרט הראשון. אומנם דוק לא חוזר עם מכונה מעופפת, אלא בתור מעטפה מבויילת עם מסר מהעבר.

המורה נחמן, באמצע שיעור

בסרט השלישי יש פחות קפיצות בזמן לעומת הסרט השני, ולכן יש פחות בעיות, אם כי הוא לא חף מהן, אבל הן פחות אקוטיות משני הסרטים הראשונים.

כאשר צינור הדלק של הדולוריאן נפגע ב1885, מרטי ודוק מחפשים תחליף דלק אחר. למה הם פשוט לא הולכים למכרה שבו דוק החביא את המכונית המקורית ופשוט שואבים ממנה את הדלק? הרי ב1955 יהיה למרטי הרבה יותר קל להשיג דלק מאשר ב1885.

גם העובדה שמרטי מציל את דוק ממוות בידי ביפ "הכלב המקציף" טאנן, מצביעה על כך שהמצבה של דוק בראון צריכה להעלם ואז מרטי לא יראה אותה, ולכן הוא לא יחזור בזמן. לופ נוסף!

פה קבור הכלב

פה קבור הכלב


אבל הדבר הכי חשוב הוא שצריך לקחת בחשבון שבסה"כ זו סדרת סרטים כייפים,קלילים. זו קומדיה מהנה שלא באמת מנסה להתמודד עם כל שאלות המסע בזמן .אולם מצד שני, יחסית לסוג הסרטים הללו, יש בדרך כלל הרבה יותר חורים.הסדרה הזו לא לוקחת את עצמה יותר מידי ברצינות, אם כי יש נסיון אמיתי לתת הצדקות והסברים שונים לפתרון חלק מהפרדוקסים.

וזה ממש, אבל ממש לא כמו הסרט הבא שנדבר עליושהוא אפילו לא מנסה.

מה הסרט הבא? לזה תצטרכו לחכות


סיכום ביניים:

"see you later dudes" (זה היה רמז)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s