בית השמש העולה ועולה ועולה


"אימי הייתה חייטת

תפרה לי זוג מכנסים

אבי היה מהמר

אי שם בניואורלינס"

"החיות"? יותר נראים כמו "ילדי הכאפות"

לא חושב שיש אדם אחד הקורא את הבלוג שלי, ולא משנה מה גילו, שאינו מכיר את הבלדה הנהדרת של האנימלס על הבית ההוא בניואורלינס בית השמש העולה. אולם רק מעטים יודעים שהאנימלס הם רק חלק משרשרת הביצועים שהשיר הזה עבר במשך השנים, תקועים איפה שהוא עמוק באמצע הדרך של השיר. אבל עדיין רק באמצע.

השיר של האנימלס מסופר מנקודת מבטו של נער המספר על החיים שלו בביבים של ניו ארלינס, על אימו המסכנה ואביו השתיין, המהמר הכפייתי. בסוף השיר הוא מזהיר את דורו ואת הדור הצעיר לא ללכת בעקבותיו.

השיר היה הצלחה מסחררת והגיע למקום הראשון במצעד הפיזמונים, הן הבריטי והן האמריקאידבר שאף להקה בריטית (לא כולל הביטלס כמובן) עשתה במשך כמה שנים טובות, עד אז. השיר, שהתבסס על שיר עם, אימץ לתוכו מלודיות וקצבי רוק, ונחשב לשיר הרוקפולק הראשון, ובעצם הביא לשינוי אדיר במוזיקה כמו שאנחנו מכירים אותה היום. דילן (ששר את השיר לפניהם, עוד נגיע לזה) הושפע רבות מהשיר והשילוב הזה, ושינה את הקו המוזיקלי שלו בגלל השיר וכך קיבלנו את הדילן שכולנו אוהבים.

ישנה גם שמועה (אם כי לא מצאתי לה אימות מלא) שזה היה השיר הראשון שהגיע לראש מצעד הפזמונים והיה יותר ארוך מארבע דקות. עד אז השירים היו בממוצע שלוש עד שלוש וחצי דקות.

אני חייב להודות שבאופן אישי, בפעם הראשונה שראיתי את הקליפ, לקח לי בערך שעה אחרי זה להרים את הלסת מהריצפה. כמובן שאת השיר הכרתי ושמעתי אותו רבות, אך מעולם לא ראיתי את הזמר או את הלהקה. בשעה ששמעתי את השיר, ראיתי לעיני רוחי זמר בלוז גדול ולהקת כהי עור מנגנים ברקע. מה גדולה היתה הפתעתי כשראיתי זמר מחוצ'קן, גיטריסט שמנמן שנראה שזה עתה סיים תיכון, ולהקת ליווי של ילדים.

ועדיין, השיר נשאר אחד השירים הכי פופולריים בהיסטוריה של המוזיקה. ואם בהיסטוריה עסקינן, אולי כדאי שנבדוק עד כמה השיר הזה באמת ישן.

חיות ותקליטים

המקור של השיר והמחבר שלו, אבדו אי שם בערפילי הזמן (ולא, אני לא חוזר לסדרת הכתבות הקודמת!). אבל מיוזיקלים רבים מאמינים שהמקור שלו הוא איפה שהוא באנגליה, כנראה בסוף המאה השש עשרה!! משם, יחד עם המתישבים, הגיע לדרום ארה"ב ועשה מסלול דומה לשיר שהזכרנו כאן בימים הראשונים של הבלוג,

Wisky in the Jar.

גם הוא הגיע לדרום ארה"ב למטעים והפך לשיר קאנטרי. ההקלטה הראשונה שמצאו של השיר הזה היה משנת 1928, אבל הוא אבד, ולא בטוחים לגמרי אם זה באמת היה אותו שיר. ההקלטה שכן נשמרה היתה של צ'ארלס אשלי מ1933.

השיר אומץ בחום כבר במאה ה19 גם על ידי העבדים בדרום, והשמש העולה, הפך לשם נרדף לחופש שאותו הם כלכך חמדו.

חשוב להזכיר שהמילים של השיר היו קצת שונות בתקופה ההיא, והם סיפרו סיפור דומה לזה של האנימלס, אבל שונה. השיר המקורי היה מנקודת מבט של בחורה שהתאהבה במהמר שתיין והתלוותה אליו עד לניו ארלינס לבית השמש העולה, שם בעצם מסתיים סיפורה, כאשר היא הפכה לאחת מנערות המקום.

"עצור! או שאני מנגן!!"

ואכן, מכיוון שהשיר הוא שיר עם עתיק, אין צורך לשלם עליו תמלוגים לאף אחד, דבר שגרם לאומנים שונים להקליט גירסאות שונות שלו עוד הרבה לפני האנימלס. אחרי זה, כמעט כל להקה אפשרית עשתה גרסה משלה לשיר הזה.

אחת הגירסאות המוקדמות, ואולי הידועה ביותר בתקופת הפריאנימלס, היא של חלוץ הבלוז הידוע, לאדבאלי שהקליט שתי גירסאות שונות לשיר. אחת ב1944 והשניה ב48.

משם זה התגלגל כמה וכמה פעמים, בעיקר בקרב קהילת הבלוז.זה כלל גם יוצרים מוכרים יותר כמו נינה סימון.

לבסוף הגיע השיר לקבוצת זמרי פולק. הראשונה שהתפרסמה איתו היתה ג'ון באאז שהקליטה אותו ב1960, ושוב נתנה אינטרפרטציה משלה למוזיקה.

שנה אחרי זה, היה זה חברה הטוב בוב דילן, שהחליט גם הוא לכתוב מוזיקה חדשה לשיר ולהקליט אותו לאלבום הראשון שלו. המוזיקה של דילן תהיה זו שהאנימלס יאמצו לחיקם.

מה שמעניין לראות הוא שלפני האנימלס, כל יוצר בחר וכתב לעצמו מלודיה אחרת לשיר, שכל אחת שונה לחלוטין מהאחרת. לאחר הביצוע של האנימלס המשיכו אומנים שונים להקליט את השיר וחלקם הפכו גם ללהיטים קטנים, אבל תמיד האפיל עליהם צל הגרסה של האנימלס, הן בנוכחות והן במוזיקה.

אם זו גירסת הקאנטרי של דולי פארטון, ואם זו גירסת האלקטרו המסונטזת של המיוז.

ואפילו אריק איינשטין הצטרף לחגיגה עם גירסה מוכשרת של השיר.

מסקנה:

אם אתם בניו-ארלינס, אל תתאהבו בשיכורים, או תתחילו להמר. בטח לא בבית השמש העולה.


"ישנו בית בניוארלינס

הוא נקרא בית השמש העולה

הוא היה סופם של נערים כה רבים

ואלוהים יודע שגם שלי"

20 מחשבות על “בית השמש העולה ועולה ועולה

  1. אהבתי מאוד, שיר מעולה, תמיד מצמרר וקצת מדמיע, והגירסא של האנימלס היא לחלוטין הטובה מכולן וזאת שתיזכר תמיד, כנראה 🙂
    עבודה מחקר מרשימה ומעניינת 🙂

  2. תקשיבו יש עוד גרסה בעברית שמעולם לא הקליטו את השיר וחבל כי זה אחד השירים לפי מה שהבנתי זה שיר של הפלמ"חים הוא הולך ככה לאשתי ובתי היקרות לי כאן אבא כותב במכתב בהתקפה האחרונה השתתפתי וקרה לי מקרה מזופת הורידו את שני הרגליים ועוד יד אחת מורידי אנא כתבו אם קבלוני ולא השאר כאן לתמיד האשה בלי לחשוב היא כותבת בעלי אל תשוב עוד לכן צעירה אנוכי ואוהבת טיולים ריקודים ושירה
    הילדה לא ישנה כל הלילה המכתב שכתבה לו אמא אבא אל תשים לב לאימא אני השאר פה לצידך יום שיש קרב ומגיע ויורד לו גיבור מלחמה על רגליו הוא עומד בלי משענת ובידו הוא אוחד מזוודה הילדה נעמדה ונדהמת היא ידעה שדבר לא קרה המכתב ששלח הוא הביתה לנסות את אשתו הוא רצה

  3. המכתב או בית השמש העולה או לאישתי ובתי היקרות לי כתב מנחם מרחום אני זוכר את הגיטרות של יהודה קיסר מנגנות את השיר ואז מנחם מרחום בביצוע מחוספס היא עומד ושר שיר ענק לכן ברור שהשיר כתב במקור מנחם מרחום

  4. מקור השיר בית השמש העולה. או המכתב מנחם מרחום אשר כתב את השיר עוד לפני שנת שבעים בחור שקט מופנם עצוב מאחד הקיבוצים בצפון כתב מילים מרגשות אני היתי שר את השיר בהופעות שלי אני זוכר תחילת שנות השבעים שרתי את השיר ניגש מישהו ואמר לי כותב השיר נימצא בקהל ליקראת הבית האחרון ניגש מנחם מרחום עמד והפתיע בעוד בית שלא ידעתי לבסוף ביקשתי מנחם תירשום לי את הבית האחרון. …וזה הולך ככה…..זה סיפור מפורסם וידוע זה סיפור שנוגע ללב את אישתו בבדי שזרק לו את בתו הוא לקח לעולם. ….המקור מנחם מרחום בית השמש העולה בעברית המכתב כתב מנחם מרחום

  5. בית השמש העולה בעברית "המכתב"שר וכתב במקור מנחם מרחום ליפני חמישים שנים מילים עצובות לבית השמש העולה כדי להזכיר גם יוצר וזמר שלנו מדינה שלמה לאחר מילחמת יום הכיפורים שמעה את המכתב מנחם מרחום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s