אקס-מן הכיתה הטיפולית


בשבוע שעבר עלה לאקרנים הסרט החדש בסדרת הX-Men-, אקסמן: ההתחלה, הסרט החמישי בסדרה. ללא ספק, הסרט העלה את המותג חזרה על דרך המלך, אבל הוא עדיין לא חף מחסרונות. אז בואו נראה מה היה לנו…

קצת היסטוריה.

חבורת האקס-מן קיימת איתנו כבר למעלה מחצי מאה, בעזרתם של מיודענו סטן לי וחברו (לפחות באותה תקופה) ג'ק קרבי. החוברת הראשונה יצאה ב1963, תקופה שהיתה אחד הבומים הגדולים של הקומיקס, והבום הגדול של חברת מרוול קומיקס, שהוציא כמעט כל שבוע גיבור חדש לדוכן העיתונים. כאשר סטן לי חשב על גיבורים חדשים הוא תמיד חשב גם על סיפור המקור שלהם, עד שנישבר לו, והחליט שהם פשוט נולדו ככה בגלל איזה מוטציה גנטית- וכך הומצאו המוטנטים.

הדבורה מאיה ?

הסדרה, בדומה לסרט החדש, עקבה אחר פרופסור אקסוויר וחבורת מתבגרים בעלי כוחות על, וכיצד הם מגינים על האנושות מפני מגניטו וכוחות הרשע.

אולם להפתעת כולם, הסדרה דישדשה הרחק מאחור במכירות. סטן איבד עניין בסדרה והעביר אותה לכותבים אחרים כמו רוי טומס, שימשיכו וינסו להעלות את המכירות, אך ללא הצלחה. ב1969 רק שש שנים אחרי החוברת הראשונה, מרוול ניתקה את החמצן וכיבתה את האור על הכותר.

רק ב1975 החליטו לתת לרעיון סיבוב נוסף, אבל הפעם קצת אחרת. הקבוצה לא תהיה של ילדים זבי חוטם, אלא של גברים, גברים (וולברין) בעלי רקע תרבותי שונה לגמרי אחד מהשני, כל אחד מגיע מקצה אחר של העולם, גרמניה (נייטקרלור), ברזיל (סטורם), צרפת (גמביט) וכו….

קצת הגזימו עם ה3D הזה לא ?

משם הסדרה התחילה לתפוס גובה וליצור סבך מורכב של קשרים פנימיים בין הדמויות. בשנות ה70 ותחילת שנות ה80 הסדרה התחילה לפתח סאגות שלמות בקשתות סיפוריות אין סופיות, חלקן נחשבות לנקודות ציון בעולם הקומיקס, כמו סאגת הפאניקס האפלה המפורסמת. וכך, בדומה לפניקס, גם הסדרה, לאחר שהתבטלה חזרה לחיים, ובתחילת שנות ה80 הגיעה להיות הסדרה הנמכרת ביותר של מרוול בכל הזמנים והניבה סדרה שלמה של סדרות ספין אוף.

בשנות ה-90, כאשר חשבו שאין יותר לאן לגדול, יצאה סדרת האנימציה שהתבססה על הקומיקס, וגרמה לאינפלציה חסרת תקדים. הסדרה היתה ללהיט מיידי וחברת מרוול שרצתה למקסם רווחים הוציאה עוד 20 כותרים של מוטנטים, ספינאופים, המציאה דמויות חדשות וגרמה לכך שאף בן אדם שצריך שינה לא יוכל לעקוב אחר הסיפור שקפץ מחוברת אחת לכותר אחר לכותר שלישי. דבר שקרה בחוברת של דדפול משפיע על מה שקורה בחוברת של וולברין שבסוף מכריע את מה שקורה בחוברת של הX-מן. כתגובה לכך המכירות צנחו .

וקצת היסטריה.

בשנת 2000 יצא הסרט הראשון בסדרה. האמת היא, שכבר כמה שנים היה דיבור על להפיק סרט לאקסמן. עוד ב1989 ג'ימס קמרון (אווטר) התחיל בתהליכי טרום הפקה לצילום סרט כזה. אבל כמובן שבסוף זה לא יצא לפועל. ב1996 ניגש במאי צעיר אך מוכשר בשם בריאן סינגר, במאי שתחת ידו כבר יצא להיט אחד, החשוד המידי, לפוקס המאה ה20 וביקש לביים את הסרט הבא של הנוסע השמיני. מנהלי האולפנים שפחדו להעניק לבמאי כל כך צעיר סרט כלכך יקר, סירבו בנימוס, אבל אמרו לו שאם הוא רוצה הוא יכול לצלם את הסרט של האקסמן, סרט מד"ב בתקציב נמוך יחסית. סינגר סירב בנימוס ורץ מיד לקנות כמה חוברות קומיקס של אקסמן רק בשביל להבין מה זה בדיוק. כאשר סיים לקרוא אותן חזר מייד לאולפנים ואמר שהוא יקח את הפרויקט.

"כסף למטוס ביון יש, אבל כסף לחברת חשמל!?!?"

הסרט באמת נעשה בתקציב זעום יחסית של 75 מיליון. האולפן לא ייחס לסרט חשיבות גדולה, וההפצה שלו היתה אמורה להיות מצומצמת יחסית. מה שבטוח זה שאף אחד לא ציפה שהסרט יהפוך ללהיט ענק ושהוא יחזיר כמעט את כל ההשקעה בסופ"ש הראשון ובסוף החודש הראשון כמעט יכפיל את עצמו. עד היום הכניס הסרט 300 מיליון דולר. בעצם הסרט הזה עלה על הנוסחה המאוד ברורה, "אם זה לא שבור אל תתקן את זה". או במילים אחרות, הסרט ניסה להשאר כמה שיותר קרוב לעלילת הקומיקס, לא ניסה להתחכם, לשנות, או להפתיע.

הסרט אכן הזניק מחדש את מירוץ סרטי הקומיקס. אחריו הגיע ניפוץ כל המסגרות וכמעט כל גיבור קיבל סרט משלו, פיצוץ שממשיך עד היום, עם הנוסחה הקבוע של "לא באמת כדאי להתעסק עם המקור".

לפחות עד עכשיו.

X-מן הכיתה הטיפולית

וכעט לביקורת על אקסמן: ההתחלה, אם אין ברצונכם לקרוא ספויילרים לגבי הסרט אני מציע שתעברו לקישור הזה (הקישור לביקורת הנקיה)

אקסמן: ההתחלה, הסרט החדש די מנפץ את הסכימה הזו, אבל באופן מפתיע הוא מנפץ אותה ועדיין נשאר סרט טוב ומצליח יחסית בקופות (אבל יש להדגיש שלא באופן יוצא דופן). אבל עדיין, למה השבירה הבוטה הזו של המוסכמה החדשה, לא ממציאים את הקומיקס מחדש. עד כה, כל סרט לא נדבק לסיפור הקומיקס אחד לאחד, לפעמים זה שינויים קטנים כמו בשומרים, לפעמים קצת יותר גדולים כמו בסופרמן, אבל זה אף פעם לא ניפוץ מוחלט. כמו שאמרנו, בקומיקסים הראשונים של האקסמן היה מדובר בחבורה של בני נוער שפרופסור אקס מלמד אותם, זה נכון. אבל הם היו ציקלופ, אנג'ל, אייסמן, מרוול-גירל וביסט. אז כן, אחד מתוך 5 זה לא נורא, גם עם העובדה שגברת פרוסט היא בת גילם הייתי מוכן לחיות, הייתי מוכן גם לוותר על פגישת ההיכרות של מגניטו (אריק לאנסר) ופרופסור אקסוויר בחיפה (אם כי היה נחמד לראות קצת מנופי ארצנו בסרט). אני אפילו הייתי מוכן לחמול על העובדה שפרופסור אקס הפך לנכה בגלל כדור טועה. אבל שאקסוויר ומיסטיק הם אחים חורגים!??!? WTF?!

"נעים מאוד אין לנו שום קשר, אבל בואי תעברי לגור איתי תקחי את הכסף שלי ואני בטוח שאף אחד לא ישים לב"

נכון שאני נשמע כמו FANBOY שנכנס לקרביים ומחפש את הסרט, אבל…. אבל זה נכון. מי שלא מכיר את ההיסטוריה של הקומיקס יכול אולי להתעלם מזה. ממה שאני לא מוכן להתעלם זה מבעיה אחרת של הסרט, אולי באופן לא מודע (אני מאמין שזה באופן לא מודע)- בסרט הזה יש יצוג אנטישמי מובהק.

בעבר, כדי להדגיש את יהדותה של דמות כל שהיא, לא משנה ההקשר, תמיד היו מצלמים אותה ליד חנוכיה, והיום, כששואלים את אריק מה הזיכרון הכי נעים שלו, הוא לא יגיד על זכיה בתחרות כזו או אחרת, גם לא יום הולדת זכורה לטוב, אפילו לא ציון 100 במבחן בתושב"ע – אלא הדלקת נרות חנוכה בגטו!!! לא פחות ולא יותר – חנוכה בגטו!!! הרי הזיכרון הראשון והחשוב של כל יהודי באשר הוא חייב להיות הדלקת נרות חנוכה, אחרת למה הם מחזיקים את המנורות הגדולות האלו בבתים שלהם!?
אבל לפחות הוא היהודי החדש, היהודי של המוסד,מאלו שיגיעו עד קצה עולם בשביל לצוד את הנאצים וללמד אותם לקח. אלו שהחוק הבינלאומי לא מעניין אותם ודבר לא יעצור אותם מלמצוא נקמה.

קצת הגזים עם הקטע של הכיפה
ברוך אתה המוציא מתכת מהארץ, אמן

אבל חוץ מכמה חורים, הסרט ללא ספק מחזיר את הכבוד לסדרת הסרטים. אפשר למצוא בו אלמנטים שונים השזורים לתוכו. במאי הסרט, מתיו ווהן, לא חדש לסרטי גיבורי העל. הסרט הקודם שלו קיק-אס זכה לתשבוחות רבות, ואכן היה כר אימון נהדר בשבילו. גם שם ישנה חבורה של בני נוער שמחליטה להילחם ברשע בעזרת תחפושות וכוחות על (סוג של). גם כאן ווהן מצליח לתת סוג של קלילות ורגעי הומור משובחים לצד אקשן משובח המהול בהרבה מאד סיפור אישי – דבר העושה רק חסד לסדרה.

גם השחקנים הראשיים- ג'ימס מאק'אוי (המלך האחרון של סקוטלנד) שמשחק את אקסוויר וגם מייקל פאסבינד לא חדשים לסרטי הקומיקס. מאק'אוי שיחק בסרט הקומיקס הנוראי "מבוקש" אבל כיפר על המשחק ועל הסרט בסרטים אחרים שבהם שיחק מדהים ,כמו כפרה. פאסבינדר מעולם לא החזיק את התפקיד הראשי אבל בהחלט נתן תפקידים בעלי נוכחות- גם ב300 וגם בג'ון האקס. הכימיה בין השניים היא ללא ספק מהפנטת. מאקו'אוי לא היה צריך להוכיח כלום, אבל פאסבינדר בהחלט הפתיע במשחק מדויק ואמין. אולי ההזדהות שלנו עם אין ספור ימי זיכרון או סיפורי פאתוס על שליחי המוסד הם שגורמים לנו לחיבור כזה לדמותו, אבל ללא ספק הוא מצליח ליצור אמפטיה והזדהות על המסך.

מי רוצה לקנות לו חתול? אפשר גם מכונת גילוח שמורידה פיאות לחיים

אם כבר דיברנו על המוסד, מוסד הביון הישראלי , אבל אי אפשר להתעלם מהסכימה הכללית של הסרט, שהיא לא מולבשת על סיפור גיבורי על, אלא מזכירה לנו יותר את סרטי הריגול של שנות ה60 ובעיקר את סרטי גימס בונד. הרשת מלאה בהשוואות בין סרטי בונד לבין האקסמן החדש.

המלחמה הקרה?√,
נבל פסיכופט? √
רוסים? √
גאג'טים ? √ (אם מחשיבים כוחות על)

כל האלמנטים האלו מגדילים את אפקט המגניבות של הסרט וגורמים לו להיות בסופו של דבר אחד הסרטים הכיפים של השנה, ואחד הסרטים הכיפים של הסדרה, אם כי לא הטוב,החכם והמבריק בהם – אבל בהחלט יש סיכוי שהכיפי שמבינהם.

מסקנה

אם כבר מוטנט אז כנראה שרק בשירות הוד מלכותה

4 מחשבות על “אקס-מן הכיתה הטיפולית

  1. למי שלא ראה את הסרט החדש ולא רוצה להרוס לעצמו שלא יקרה את הדברים הבאים .אני לא חושב שהסרט יותר מדי אנטישמי, הוא דווקא מעניין, מאחר וכבר ראינו בסרט הקודם את הסצנה של אריק שנקרע מזרועות אימו בגטו כשמספר נאצים מושכים אותו לצד אחד והוא מושיט את ידו לשער ומשתמש בזעם בכדי לעקמו.סצנת הפתיחה של הסרט החדש היא אותה הסצנה , רק עם שחקנים שונים אם אני לא טועהשמתגלגלת משם למשרד/מרפאה של סבסטיאן שון (קווין בייקון) שעושה את האיש הרע בסרט.( תפקיד שתפור עליו !! ומשוחק בצורה ממש טובה לדעתי ))הוא משחק אותה נחמד לאריק, שלא מצליח להזיז את המטבע מהשולחן, ובתור מוטיבציה מביא את אימו של אריק לחדר, וגם כיוון של אקדח לעברה לא עוזר.ושם אריק "לומד" לשחרר את כוחותיו המגנטיים בפעם השניה בחיו לאחר שאימו ..הולכת(אחלה סצנה שבעולם..)אנחנו גם לומדים שאת הקסדה האנטי טלפטית של סבסטיאן ייצרו בכלל הרוסיםורק בקרב הסופי היא עוברת לידיו של אריק שמשתמש בה נגד אקסוויר בעצמו.בכדי שלא יעצור אותו מלעשות "שטויות" לדעתו..אני דווקא אוהב את ג'יימס מקאבוי.אהבתי אותו בתור ווסלי ב WANTED ..הזדהתי איתו כמובן כמו כל מי שתקוע בדד אנד ג'וב.והיי…לראות את אנג'לינה ג'ולי לא עושה רע בשום מצב.מייקל פאסטבנדר תותח, עשה מגוון רחב של תפקידים שונים ומגווניםהחל מסטליוס ב 300 , ארצ'י היקוקס בממזרים של טרנטינו, ועכשיו את אריק באקס מן 2011רק אני חושב שלקחו אותו לתפקיד הזה בשל משהו שהקרין עליו מהממזרים ?בתור צייד נאצים ..ג'ייסון פלמנינג שעושה את עזאזל ( האח התאום האובד של הלבוי ? )עושה תפקיד מעניין, אני באופן אישי הייתי לוקח אותו לעשות את חיה אחרי שהוא עשה את ד"ר ג'קיל בג'נטלמנים מובחרים.במקום זה לקחו את ניקולס הולט לשחק את חיה שנראה בדיוק כמו קלארק קנטרק עם ריגשות נחיתות, זעם עצור,ורגליים מוזרות במיוחד.ומסתבר שעם כל השכל שלו הוא דיי "הפרופסור המפוזר" עם הנוסחה שלו לעצירת השינוי המוטאנטי שלו, שרק מאיץ את ההליך.ובאופן אישי אני מוצא את העיצוב של חיה 2011 …ממש מצחיק..אצלי חיה הוא יצור ענק ושרירי עם המון פרווה כחולה שתמיד יודע להשתמש בשכל ולשלוט על עצמו, אלה אם הוא במצב קרב.ופה רואים מישהו מתוסכל שלא יודע אפילו לקרוא שפת גוף ( מאוד ברורה.. ) מצד מיסטיקשמשום מה לקחו את ג'ניפר לורנס במקום רבקה רומיין סטאמוס לתפקיד.שמכוסית על נהייתה בחורה שמנמונת מתוסבכת חפרנית וחרמנית שלא סגורה על עצמה..ואם כבר מביאים בחורה קטנה וחמודה , הייתי מעדיף שיכניסו את ג'ובילימאשר את אנג'ל סלבטור שעושה זואי קרביץ בצורה דיי חובבניתאבל נותנת פייט אווירי לג'ינג'י המעצבן שלא מפסיק לצרוח כמו נשר שתפסו לו בבייציםבמקום סופה ( שאם אני לא טועה נראית בפעם הראשונה שאקסוויר מתחבר לסריברו בתור ילדה קטנה ) הכניסו את הבוק , שעושה סופות טורנאדו .ג'נוארי ג'ונס עושה את פרוסט בצורה שמאוד הזכירה לי סרטי ג'יימס בונד משנות ה 60גם הלבוש שלה, וגם כל ההתנהלות שלה ההזויהרצו ליצור חתולת מין, יצא להם אובר דה היל מילף.לסיכום, סרט חמודצעירים עד גיל …16 יתלהבומעל זה..ילדותי מדיאו שזה רק אני שעבר את הגיל של האקס מן..ציון 6 בסולם רז .

  2. הסרט בכלל לא אנטישמי, להפך… מגנטו לא מוצג כאן כנבל כלל וכלל אלא גיבור על שנוקם ברעים ורוצה לשנות את העולם, כמובן הוא לא מחשבן לאף אחד אבל בכלל לא האיש הרע.זה שיהודי נזכר בילדותו מדליק נרות חנוכה עם אימו בגטו זה בגלל שזה הזיכרון הכי מתוק שנשאר לו מהעבר המיוסר שלו, מה רצית שיראו לך בסרט? שהוא נזכר משחק בפלייסטיישן החדש שאבא קנה לו? הסרט מותאם לתקופה של שנות ה 50 וה – 60, יחסית זמן קצר לאחר מלחמת העולם השנייה. בקשר לגילאים של הדמויות, ככה זה בקומיקס לפעמים יש סיפורים ממציאות מקבילה והדומיות מופיעות בזמנים שונים בגילאים שונים בסדר כרונולוגי שונה מהמקור.סה"כ הסרט הזה עלה על קודמיו בסדרה.

  3. אני היחידה ששמה לב לסירוס המטורף של כל הדמויות הנשיות בסרט? לקחו את ארבע דמויות מבין היותר מוצלחות של אקס מן (אמה, איינג׳ל, מיסטיק ומויירה מקטאגרט) והפכו אותן לחבורה של חדלות אישים נטולות כל תפקיד משמעותי חוץ מלהיות כוסיות. ודרך אגב למרות שאת הדמות שעשו ממיסטיק פה לא אהבתי ב כ ל ל, ג׳ניפר לורנס פי אלף יותר סקסית מרבקה רומיין. לפחות היא נראית כמו אישה ולא כמו קולב… אבל מה פתאום הכוח של האבוק עובד דרך החזה ולא דרך הידיים? זה לא נראה יותר טוב, זה נראה כאילו הוא עושה הולה הופ!!!! ובסרט של וולברין, אמה הייתה בגיל של האח הקטן של האבוק, ופתאום היא גדולה ממנו בעשור מינימום. אני יודעת שהם התעלמו מהסרט הזה, אבל בחיאת!!!!

  4. הבוק בהתחלה עושה את ההולה הופ, אחרי המתקן שחיה בונה לו הוא שולח את זה דרך החזה בצורה יותר מסודרת, ובסוף הסרט אחרי שאנג'ל פוגעת לו בקשקוש הזה בחזה, הוא יורה מהידייםאם זכרוני אינו מטעני ..Raz

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s