הארי פוטר ואוצרות המיליונים חלק 9


מי יצחק ראשון!?
להתראות הארי, להתראות הרמוני, להתראות רון, להתראות אתם יודעים מי, להתראות משקפים, להתראות בית הספר, להתראות המנהל דמבלדור, להתראות פרופסור סנייפ, להתראות ינשופים, עכבישים, נחשים וחיות מחמד אחרות, להתראות סדרה שמכניסה מיליונים, להתראות! (שחכתי מישהו?….)


הסרט השמיני של הארי פוטר כבר כאן. הסרט השמיני והאחרון, שמבוסס על הספר השביעי של הארי פוטר. זה אכן מוזר, שבעוד שפורסמו רק שבעה ספרים, ישנם שמונה סרטים, שכולם מבוססים על הספרים.
כיצד קרה שרק הספר האחרון פוצל לשניים בעוד כול הספרים הקודמים היו בערך בעלי אותו מספר עמודים?
הסיבה העיקרית לדעתי היא שהספרים והסרטים הסתנכרנו ביניהם בצורה יחסית זריזה, הממוצע היה הפרש של שנתיים בין הספר לסרט.

האולפנים  לא באמת האמינו שגברת רולינג תחליט לשחוט את הפרה השמנה הזו אחרי
7 ספרים. לאחר שנודע להם על רוע הגזרה, הם החליטו למזער נזקים ומרחו את הספר האחרון על פני שני סרטים. כך מוגלים עושים קסם: מרווחים פעמים מאותו ספר!

מישהו זוכר את הלחש לבגדים נקיים?

הסרט השמיני מפסיק באותה נקודה שהפסיק הסרט הקודם בסדרה  (מומלץ להתרענן בחומר של הסרט הקודם לפני שבאים לצפות בחדש). הסרט נועל את מסכת עלילותיו של הארי פוטר. בסרט הזה הארי ממשיך בחיפושיו אחרי ההורקונים, אוצרות המוות. חפצים שונים  ומשונים שבהם לורד וולדירמוט (כן אמרתי את שמו, תתבעו אותי) החביא את נשמתו ובכך הפך ליריב בלתי מנוצח. בסרט הקודם (שנמרח על שעתיים וחצי), הארי וחבורתו הצליחו למצוא בסה"כ אוצר אחד ולהשמידו, אחד מתוך 7 אוצרות מוות. רוצים לנחש כמה הם מוצאים בסרט זה?
בניגוד לסרט הקודם, שבו לאורך כל הסרט הם חיפשו אוצר אחד, בסרט הנוכחי הם מוצאים את כולם, אך עכשיו מנסים למצוא דרכים שונות ומשונות להרוס אותם.
תירמו גם אתם, לאותם ילדים , שהתעלול "יש לי את האף שלך" השתבש אצלהם. עזרו לנו לעזור להם

בניגוד לסרטים הקודמים בסדרה, שני האחרונים ( שאתייחס אליהם כסרט אחד) לקחו את עצמם הרבה יותר ברצינות. סוף סוף רואים עולם קסמים אפל, מורבידי, עולם שבו האווירה הגותית השתלטה על העולם. האווירה בסרט יוצרת סימביוזה  עם הסיפור  המתגולל ומוסיפה  את האלמנט שהיה חסר בסרטים הקודמים: אלמנט המועקה. לראשונה אפשר להבין ולהרגיש  את נחיצותו של הארי בעולם הזה ומדוע כן חשוב שהוא יעמוד כנגד אותו לורד  וולדרמוט.
אולי קצת לא נעים להגיד, אבל לסרט הזה יש אווירה  כמעט שואתית, גם במראה וגם בחלק מהמסרים. אומנם לא בצורה מוגזמת, אבל הוא מיצר אצל הצופה לא פעם את אותו לחץ מעיק שניתן לחוש בסרטי שואה.

גם בית הספר לקסם, הוגוורט, לרגע נראה כאילו יצא מתוך הסט של החומה, סרטם של פינק פלויד, בו בית הספר היה יותר אלגוריה של בית מטבחיים מאשר מוסד אקדמי.
בית הספר הווגוורט שינה את עורו, וכעת הוא מקום קודר וקר, עם התלבושת האחידה המטשטשת את ההבדלים בין התלמידים ובין ה"בתים" השונים. כל זאת תחת ניצוחו של פרופסור סנייפ הכל יכול.
בזכות סנייפ בית הספר מונהג בסדר ובמשמעת, מלא יראה ופחד . אך בסוף, בגלל הארי, בית הספר מתמלא ב….. (לא נעשה ספויליר) אבל נגיד רק שהוא לא מתמלא בשמחה וממתקים כמו בסרט הראשון.  מראה שהרבה יותר מתאים לבית ספר לקסם, במיוחד בעת מלחמת אזרחים.
מר האנס גרובר

 בסרטי הארי פוטר, גדלנו יחד עם הדמויות.לאורך הסרטים  לא היה ניסיון להצעיר או להזקין את השחקנים, הם עשו את זה באופן טבעי מסרט לסרט. בסרט האחרון הם הגיעו לפרקם. כך גם רמת המשחק שלהם. אם בתחילת הסדרה שלושת השחקנים המרכזים של הסרט, דניאל רדקליף(הארי פוטר)רופרט גרינט (רון) ואמה ווטסון (הרמוני) לא שיחקו טוב  וזה לא שינה איזה צוות שחקנים מרשים שמו לידם. ואני לא חושב שאפשר  להשיג צוות שחקנים יותר מרשים מ: קנט בראנה, מגי סמית, אלן ריקמן, גרי אולדמן, ראלף פאי'נס, ג'ון הארט (הבנתם את הרעיון), גם אם כל הענקים האלו מופיעים בסרט,   אם העמוד שידרה של הסרט, משמע שלושת השחקנים הצעירים. לא מתפקד אז הסרט כולו לא יתפקד.
ואכן בסרטים הראשונים צוות השחקנים הצעיר פשוט לא  הצליח לספק את העבודה.
אבל ככל שהם גדלו, כך גם כנראה גדל תקציב לימודי המשחק שלהם, ובסרט האחרון, המשחק שלהם יחסית משכנע ואחיד לאורכו של הסרט.

ממתינים לרכבת ברציף 9ו3/4

יש בסרט הרגשה של סוף, של סיום.
כל הדמויות חוזרות לגיחה אחרונה, גם החיות וגם המתות. כל אחד נושא נאום חוצב להבות, כזה שינסה להדהד בראשנו גם בשנים הבאות, השנים הקשות ללא הארי. כולם עומדים בשורות לתצלום אחרון ביחד.
 גם האווירה הרוחשת בסרט משרה הרגשה של סוף: קץ עולם הקסם כמו שאנו מכירים אותו. את הנשיקה הראשונה של רון והרמוני, שמצביעה על סוף עידן התמימות; ההקרבה האדירה של הארי שמסמלת סיום הילדות, בו אדם מפסיק לפעול לטובת עצמו ופועל לטובת הכלל, גם אם זה במחיר היקר מכל לאדם.
אבל, וזה האבל הגדול של הסרט, לאורך כל  הסרט, הסיום לא מרגיש אמיתי, לא מרגיש מספיק דרמתי. למשל רון והרמוני בני
'17 עם מתח מיני שנבנה ב5 שנים האחרונות לפחות, ורק עכשיו, אחרי  כל מה שהם עברו וחוו,  כל מה שהם עושים זו רק  נשיקה אחת קטנה וצועדים שלובי ידיים? האם רולינג יכלה לחשוב על משהו יותר פוריטני ופחות נועז מזה ? האם זה קץ התמימות? נשיקה וידיים חבוקות?
או ההקרבה של הארי, היא בכלל העלתה סימן שאלה גדול אצלי לגבי הקרבה. האם כאשר אתה מקריב משהו, אבל יודע שתקבל את מה שהקרבת חזרה בסופו של דבר, האם זה נקרא הקרבה אמיתית? או שמא זה השקעה? ומה כל-כך הרואי בהשקעה ? גם אם היא לא השקעה בקרנות ההון הבטוחות ביותר?

מועדון קרב 2

לסיכום
הארי פוטר האחרון, הוא האחרון. הוא ללא ספק הטוב ביותר בסרטי הארי פוטר, אבל האם זה אומר הרבה? לא בטוח. הוא בנוי טוב, הוא משרה אווירה מותחת ואפלה, המשחק של צוות השחקים התומך, מדהימה, ושל השחקנים הראשים- סבירה עד מאוד.  אך כמו בכל סרטי הארי פוטר, הסיפור לא מהודק דיו, הדמיון מתפרץ אבל העלילה מתרסקת. אז כן, הטוב ניצח בסוף. הגיבור קיבל את הבחורה וגילה את עצמו מחדש. שמענו את הסיפור הזה כבר עשרות פעמים, ויש דרכים מקוריות לספר אותו, במקרה הזה פוטר שוב גרם לי להרגיש כמו מנה טעימה, שכבר אכלתי בעשרות מסעדות שונות.
האם ללכת לראות את הארי פוטר החדש? אם ראיתם את כל הסרטים האחרים אז זה לא משנה מה אגיד, אם לא ראיתם את הסרטים האחרים ואתם רוצים לראות על מה כל המהומה הזו של הארי פוטר? אז כן הייתי ממליץ על הארי פוטר ואוצרות המוות (על שני חלקיו)

 מסקנה
זהו תם, ונשלם. הסרט האחרון בסדרת הארי פוטר הגיע לקיצו. הקרב הסופי בין הטוב לרע תם ונחתם.
אתם מתבקשים לקחת את הפקלאות שלכם, את השרביט  ואת עכביש המחמד שלכם ולפנות את הבמה ללהיט הבא. 

2 מחשבות על “הארי פוטר ואוצרות המיליונים חלק 9

  1. בוא נעשה קצת סדר.ישנם שבעה הורקרוקסים (למעשה שמונה הורקרוקסים, אבל אף אחד לא מודע לשמיני עד לרגע האחרון).ישנם גם שלושה אוצרות מוות, שאין להם כלל קשר להורקרוקסים של וולמדורט ולנשמתו.במשך החלק הראשון של הספר הארי מחפש את ההורקרוקסים – חלקי הנשמה של וולדמורט, כי שיוכל להשמיד את כולם ובכך להשמיד גם את וולדמורט. במהלך המסע הארי וחבריו מבינים שוולדמורט מחפש אחר שרביט הבכור, שרביט לא-מנוצח, שהוא אחד משלושת אוצרות המוות.הארי נכנס ליער האסור בידיעה שהוא הולך להקריב את עצמו, שרק כך הוא יוכל לגבור על וולדמורט (ההורקרוקס השמיני הוא הארי עצמו – כדי להשמיד את וולדמורט יש להשמיד את כל ההורקרוקסים). הוא לא ידע שהוא ישוב לחיים.אם אתה קובע ש"העלילה מתרסקת", כדאי שתבין אותה קודם…צורת היגוי נכונות:וולדירמוט = בכתיב נכון וולדמורט.הורקונים = בכתיב נכון הורקרוקסים.הוגוורט = בכתיב נכון הוגוורטס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s