ביקור קצר- האימה בגלילות


מידי פעם נערך בפינה זו ביקור קצר בו אנו מבקרים מוצר תרבות כזה או אחר, ובודקים את טיבו, מנתחים אותו קמעה ואז מחליטים אם הוא ראוי או לא.
לאחר בדיקה מוצאים כי יש מוצרים שנמצאים ראויים למאכל נפש אדם, ויש מוצרים שיגרמו לו קילקול נפשי ולתופעות לוואי לא רצויות במשך שבועות.
אך מעולם לא ניתנה ביקורת בבלוג זה על האופן בו אנו צורכים את התרבות הזו. האם חוויה לא נעימה במשכן הצריכה יכולה להשפיע על מוצר הצריכה ? האם סרט יהיה יותר טוב אם נצפה בו בכיסא א' מאשר אם נצפה בו בכיסא ב'? האם דיסק מסוים יהיה יותר נעים לאוזן אם נאזין לו במערכת X מאשר אם נאזין לו במערכת Y? האם תמונה תראה יפה יותר על קיר ימין מאשר על קיר שמאל?
התשובה היא פשוטה, כן.
אז מדוע באמת ביקורות על מקומות הבילוי ועל התנהלות מוסדות כאלו לוקים בחסר, והאם ישנה משמעות לביקורת כזו?הלא ביקורת כזו היתה יכולה למנוע עוגמת נפש ממבקרים אחרים?
איני יודע אם היא תמנע , אבל אני מקווה שהכתבה הזו תעזור לקוראים הנאמנים (אין צורך בבדיקת נאמנות) להימנע ממקומות כאלו, ובכך למקסם את ההנאה שלהם בתהליך הצריכה.
אווו האיימה … האיימה…
והפעם, המקום הראשון שנבחר לביקורות, הוא לא אחר מאשר עיר הסרטים סנימה סיטי גלילות להל"ן סינימה ג' .לא להתבלבל עם אחיו הצעיר והמצליח סנימה סיטי ראשון (הממוקם באורך פלא בראשון לציון).
סינמה סיטי ג' היה המגה קולנוע הראשון בארץ.
עידן הדינוזאורים

בעבר, היו כבר בארץ קומפלקסי קולנוע, לרוב כחלק מקניון כזה או אחר, אבל סינמה סיטי ג' שינתה את כללי המשחק, כאשר לקח אזור יחסית שומם (אם לא מחשיבים את מחנה גלילות) אבל מרכזי, ונבנה עליו עיר סרטים שלמה. מגה קומפלקס 20 + של אולמות קולנוע , קניון קטן, מסעדות ומה לא. ובכל אולם הציבה מערכות סאונד והקרנה מתקדמות בעולם, ואכן האנשים נהרו אל הקסם.

לראשונה בארץ, לא היה זה עוד קומפלקס קולנוע בתוך קניון, אלא קניון בתוך מגה קומפלקס קולנועי. המקום סיפק כל צורך אפשרי כמעט. בתחילה משך אליו המקום חנויות יחודיות, מעצבים ואנשי תרבות מעניינים (חברינו מקומיקס וירקות היו קבועים שם בתחילת ימיו של הקומפלקס) והמקום נראה כהצלחה מסחררת.

ואכן היא היתה כזו, המפץ וההצלחה דאגו לסיום מהיר והומניטרי של בתי הקולנוע הקטנים באזור המרכז. בתי הקולנוע הזקנים והמקרטעים לא יכלו להוות תחרות למפלץ המשומן הזה, ובזה אחר זה הם נסגרו ובמקומם צצו עוד חנויות בגדים, עוד סניף של המשביר ואפילו H&M אחד.
אך סינמה סיטי ג' לא שכח לרגע את הגבורה של בתי הקולנוע הישנים, והציב ברחבי הקומפלקס פסלי דינוזאורים לכבודם, לזכר אותן חיות גדולות ששלטו ברחבי הארץ בתקופה הפרההיסטורית, לפני עליתה של סינימה סיטי ג'.
אך כל זאת התרחש לפני עידן ועידנים, עוד בימיו של עידן ההקרנה האנלוגי. מאז שנים עברו, עשור עבר לו, ולמתחם בגלילות נולד אח צעיר ומוצלח בשם סינמה סיטי ראשון.
מזל טוב! זה קומפלקס
אולם חדש מופלא
לאחר שרוב המשאבים הופנו לאח הצעיר והמוכשר, כמו מערכת הקרנה משוכללת ודיגיטלית בכל האולמות, בסינימה הישן נשארו עם מערכות מיושנות .
החנויות היחודיות עברו גם הן, חלקן למתחם החדש, אחרות פשוט לא הרגישו בנוח באווירה החדשה של המקום והעדיפו להפנות את העסקים למקום אחר.

לדוגמה: חנות משחקי המחשב היחודית עם כותרים, משחקים יחודיים והתמחות גם בקונסולות שאינן PS3 – החליפה את מקומה ברשת BUG היקרה והמשעממת.

נראה אף שהעובדים שהושארו מאחור, הם אותם עובדים ממורמרים, שההנהלה העדיפה להחביא באפלה הישנה, ולא באור הזרקורים שמופנים לעבר האחות המוצלחת.
העולם (אולם) הישן
והבדלים ניכרים התחילו להתגלות בין שתי האחים.
אולם הVIP היוקרתי במתחם גלילות נראה פתאום כמו מסדרון צפוף, דלוח וקמצני לעומת השפע והרוגע שמשרה המתחם המפנק והחדש בראשון. ובראשון אנשי השירות במתחם הVIP שירותיים ונעימים, בניגוד לחבריהם בצד השני של גוש דן שכאשר אתה מעיז להטריד אותם ולבקש בדלפק פחיות קולה, אתה מקבל בתמורה מבט של "בחייאת אח' שלו, למה אתה מפריע לי לדבר כאן עם החבר שלי? אתה לא רואה שאני עסוק שאתה מטריד אותי ככה עם בקשות לעוד איזה קולה? לא שתית מספיק?”. ברשל"צ השכילו ובנו כך שכל מערך השירות במתחם הVIP , הוא בשירות עצמי וללא תלות בדרדקי השירות.
אבל ההבדלים לא ניכרים רק במתחם היוקרתי, אלא בגישה הכוללת. למשל, אמצעי ההקרנה. בסינמה סיטי ראשון כל אולמות הסרטים מצויידים במקרנים דיגיטלים מתקדמים, בעוד שבסינמה סיטי ג' פחות ממחצית האולמות מצויידים במקרנים כאלו, מה שפוגם גם באיכות הסרט וגם באיכות הצפיה.
הנאת הצפיה בסרט עולה מהסינמה הישן לסינמה החדש בכמה עשרות מונים.
אולם (עולם) חדש נאור
כמו אצל אנשים, כך גם במקומות עסק, אפשר לראות את פרצופם האמיתי תמיד בשעת "משבר". אני בעצמי נתקלתי וגם שמעתי מחברי על חוויות דומות בשני המקומות, שכל מקום ניהל אותן בצורה שונה לגמרי. זוג ששילם ממיטב כספו כדי להנות מהVIP בסינמה סיטי ג' , הגיע רק כדי לגלות שכמעט כל המוצרים אזלו. כאשר פנו למנהל ושטחו בפניו את טענותיהם, שהם שילמו מעל מאה שקל לכרטיס על מנת גם להנות מהאירוח של לפני, כל מה שהוא (וגם לאחר מכן שירות הלקוחות) הציעו כפיצוי, הוא בדיחה על כך שיפוצו בפופקורן ושתיה לסרט הבא.
אך כאשר זוג אחר (שאין לו קשר לזוג הקודם) נתקל בבעית צפיה באולם ה"ביזנס" של סינימה סיטי ראשון, מיד פוצה בכרטיס נוסף לאותו אולם בדיוק.
לסיכום
אין זה לחינם, שאת פסלי הדינוזאורים, שסימלו את העולם הישן של בתי הקולנוע, העבירו לסינמה סיטי בראשון. רק שעכשיו הם לא מסמלים את בתי הקולנוע הפרבריים שהלכו לעולמם, אלא את התישנותו והליכתו של סנימה סיטי ג' בדרך כל בשר, בדרך אל ההיכחדות ההיסטורית. ולבסוף ישאר רק הזיכרון הזה שפעם היה מגה קומפלקס שהילך ברחבי גלילות, שינה סידרי עולם, טרף וארב לבתי הקולנוע החלשים, עד שגם הוא בעצמו הפך כמו הטירקס, ליצור נכחד.
פארק היורה זה כאן! פארק היורה מאז ומתמיד! העם עם פארק היורה

4 מחשבות על “ביקור קצר- האימה בגלילות

  1. הקומפלקס בראשון לא מהווה אלטרטיבה אמיתית לכל מי שגר צפונה/מזרחה מתל-אביב, וזאת מעצם קלות ההגעה למקום. אם כבר, תחליף הולם ומשופר ניתן למצוא אצל ה"מתחרים" מהדינוזאור האמיתי, הלא הוא "הקניון", AKA קניון איילון, שמאכלס בתוכו את "כוכב כן", שלפחות מבחינתי מהווה את בית הקולנוע הנוח ביותר והאיכותי ביותר שאיזור מרכז הארץ. עדיין, כל מה שמסביב לקולנוע הזה דרוש שיפור ניכר, אבל לפחות יש לי מקום לרגליים וגודל המסך מותאם לגודל האולם.צפויה סקירה של מקדש הקולנוע העתיק בכיכר צינה, "רב חן"?

  2. 🙂 נראה לי שכוונתי לא היתה ברורה.לא היתה כוונה להגיד "הי, גם קולנוע X בסדר", אלא להצביע על כך שלמרות הבדלי האיכויות בין שני המיזמים שציינת, אין האחד מהווה אלטרנטיבה של האחר אלא תוספת. או במילים אחרות, אולי מנהלי הסינמה סיטי חושבים שמי שלא ילך לסינמה ג' ילך במקום זאת לסינמה ראשון, אך הם טועים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s