אילו לספיידר-מן היו גלגלים- עולמות מקבילים בקומיקס III


בחלקים הקודמים של סדרת הכתבות, דיברנו על יקומים המקבילים בעיקר בעולם של חברת הקומיקס DC. השבוע נתמקד בחברת הקומיקס הגדולה השניהחברת מרוול קומיקס.

מרוול קומיקס הוקמה כמה עשורים אחרי יריבתה הגדולה DC  , אבל בניגוד ל DC שיחסית מצאה  את עצמה מספרת סיפורים דמיוניים  ופותחת מאות יקומים מקבילים די מהר, מרוול התענינה בלייצב את העולם שלהאבל כשהיא החליטההיא החליטה!
איך 4 המופלאים יכולים להיות 5 אנשים?!
ב1977 יצאה מרוול בסדרה חודשית חדשה, What if…?, הסדרה באה לבדוק את השאלה הפשוטה "אילו..” ברוב חלקי הסדרה ישנו גם סיפור מסגרתבסיפור המסגרתחייזר בשם אוּטו שהוא נציג של גזע עתיק הנקרא  הצופים (רוצים לנחש מה הם עושים?)מביט על העולם שלנו ומידי פעם מעיף מבט ליקומים מקבילים.
יום אחד בני, כל זה יהיה מלא באוהלים
בכל פעם אוטו בוחן נקודה מאוד ספציפית ביקום מארוולנקודת זמן מאוד ספציפית, ואז בודק מה היה קורה ביקום אחר שבו התרחש האירוע בצורה שונה.
בסיפורים הראשוניים הללו אפשר היה למצוא פתרונות לשאלות כמומה היה קורה אם לענק הירוק היה את המוח של ברוס באנר, מה היה קורה אם קפטן אמריקה לא היה נעלם באמצע מלחמת העולם, מה אם האוואנג'רס ות'ור היו נלחמים נגד האלים(תשובה שכנראה נקבל בסרט האוונג'רס החדש),  או אפילו מה היה קורה אילו וולברין היה מביס והורג את הענק הירוק.
"הוא אמר לי שהוא מפחד ממחטים, אבל לא חשבתי עד כדי כך"
אבל בניגוד לחברת DC שהוציאה את הסיפורים הדמיוניים שלה מידי פעם ולא היתה קשורה לאף נקודה ספציפית בעולם הסיפוריהקשר הזה של מרוול וההתחיבות שלה לסיפור כל חודשהוציאה גם הרבה מאוד סיפורים סתמיים ומשעממים במקרה הטובכמו- מה היה קורה אילו סו סטורם (האישה הבלתי נראת) היתה מתחתנת עם הסאבמרינר נסיך אטלנטיס.
בנקודה מסוימת גם הכותבים ניסו דרכים לשעשע את עצמם עם סיפורים הזוייםכמו למשל מה היה קורה אילו פיטר פארקר היה ננשך על  ידי כבשה רדיואקטיבית במקום להינשך על ידי עכביש רדיואקטיבי, או אילו הדוקטורט של ד"ר דוםהיה ברפואת ילדים.
באמת ללא מילים
הסדרה היתה להצלחה ורצה מ1977 ועד 1984 ואז התבטלהלפחות התבטלה בפעם הראשונה.
היה זה רק ב1989, שהסדרה חזרה מהמתיםחזרה עם כוחות מחודשים והפעם גם עם כל התובנות מהסדרה הקודמתבסיבוב השני הסדרה היתה  כמעט פי שתיים מהסדרה המקורית, ועד 1998 גם היתה להצלחה מסחרית ואומנותית.
הוא לא רוצח, הוא רק רוצה אח
אוטו, השומר החביבנעלם לו והופיע בצורה ספורדית ונדירה והסיפורים היו מורכבים יותרואף בחלק מהמקריםהציעו כמה סיומות אפשריים.
בסדרה הזו היה אף חידוש נוסף.לקראת סוף ההרצה השניהיצא קומיקס על הבת הפיקטיבית של ספיידרמן. החוברת זכתה לכזו פופולריותשמרוול החליטה לתת לה סדרה משלהלא רק סדרה משלה אלא לבנות קונספט שלם –  סדרת חוברות שנקראה MC2  (Marvel Comics 2 ) חוברות שהציגו את דור ההמשך של גיבורי מרוולהבת של וולברין ואלקטרהווילד טינגאת הגיבור J2 )לא הוא לא ראפר) הבן של הנבל ג'אגרנט וכמובן את ספיידר-גירל.
הכניסו כאן הערה על דברים דביקים שיוצאים מהידיים
אך גם הסדרה הזו הסתיימה אחרי עשור של סיפורים מעניינים והזויים, אך כמו שכבר אמרנו כאן בכתבות אין ספור, בקומיקס אף אחד לא מת באמת, גם לא סדרות.
ומאז 1998, כשהסתימה ההרצה השניה של הסדרה, יצאו עוד סדרות.
 ב2005 יצאה מיני סידרה של 6 גיליונות, שכל אחד מהם עמד בפני עצמו.
ב2006 יצאו עוד שישה גיליונות, אבל הפעם משהו השתנה בנוסחה, הפעם מארוול ראתה מה שDC עשו עם יקום ה Elseworlds. שלהם והתקנאו. ששת הגליונות האלו כבר לא בדקו נקודה מסויימת בזמן אלא הוצאת הגיבור מנקודה מסויימת בזמן והנחתו  בסיטואציות שאין לו שום דרך להימצא בהן ביקום הרגיל.
לדוגמא, מה היה קורה אם הפאנשיר היה פועל בשנות ה20 כנגד המאפיה ואל קפונה, או מה היה קורה אם ת'ור היה הופך לשליח גלקטוס במקום הסילבר סורפר וכו..
קפטן צ'יף
ובעצם עד 2010 הוציאה חברת מרוול כמה חוברות עם סיפורי WHAT If כל שנה , וכך בעצם הפך הכותר לשם קוד בדיוק כמו  Elseworlds., לסיפורים ספוראדיים שצצים מידי פעם עם יקומים מקבילים וסיפורים דמיוניים.
בשבוע הבא נצוץ עם יקום 616 ויקומים אחרים בכתבה האחרונה בסדרה
מסקנה
What if?  לא הייתי מתחיל לכתוב את הבלוג הזה?

מחשבה אחת על “אילו לספיידר-מן היו גלגלים- עולמות מקבילים בקומיקס III

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s