אפוקליפסה בבית הM- עולמות מקבילים בקומיקס חלק IV


שבוע קשה עבר על כוחותינו, אבל אחרי הכל,הבלוג חייב להמשיך.ואכן הוא ממשיך עם החלק האחרון בסדרת הכתבות על עולמות מקבילים בקומיקס.
בחלק הראשון דיברנו באופן כללי על היקומים המקבילים וקצת נגענו בחברת DC.לאחר מכן נכנסנו לעובי הקורה של ליין היקומים המקבילים של חברת Elseworlds, ובכתבה האחרונה התעסקנו עם הכותר של מארוולwhatif….?
והיום החלק האחרון, מארוול והעולמות המקבילים.
גשר המיתרים

4

עולם לטווח הארוך
העולמות המקבילים ביקום מארוול הרבה יותר מסודרים מאשר אצל שכנתה DCקומיקס.זה לא שבמרוול אין יקומים מקבילים,וזה לא שאצל מארוול אין לפעמים קפיצות מיקום אחד לשני,אבל הם הרבה יותר נדירים,והרבה יותר מסודרים.
נתחיל בעובדה הראשונה,שיש מיספור הולם ליקומים שלמארוול.היקום העיקרי הוא מספר 616,בניגוד לDCשהחליטו שהיקום העיקרי יהיה,כמתבקש,1, והיקום השני 2 וכן הלאה.המיספור של מארוול מראה על מחשבה אחרת,על כך שהיקום העיקרי הוא לגמרי רנדומלי ורק עוד אחד מאלפי היקומיםשבמקרה הוא היקום שמתמקדים בו.
למה616?ככה.אין לזה שום סיבה מיוחדת.רנדומלי לגמרי.הראשון שהשתמש במיספור הזה היה לא אחר מאשר ידידנו אלן מור.
"רגע באיזה יקום אני!?"

בסדרתהכותרים של Whatif…?כל שבוע ישנה הצצה קטנה ליקום אחר,בו אנו רואים דברים שהיו עלולים לקרות אילו דמות מסוימת הייתה בוחרת בדרך כזו או אחרת. ואכן,לרוב,הסיפור היה נגמר באותה חוברת ונערם עם אבותיו בקופסא אטומה מכוסה בניילון.

אבלמארוול למדה לנצל עולמות אלו למטרה נוספת,חוץ מסיפורים חד פעמיים,או יצירת בלגן ובלבול בין היקומים.פעמים רבות,מארוול הפכה יקומים מקבילים לחלק מרכזי בעלילה בה יקום 616סוטה מהמסלול שלו והופך הוא בעצמו ליקום מקביל.

זאת אומרת,שדרי יקום 616מתעוררים בוקר אחד ומוצאים את עצמם ביקום מקביל,אך הם לא יודעים זאת.משהו השתנה,אבל גם הם השתנו ולכן אינם חשים זרים ביקום האחר הזה.פעמים מספר מארוול השתמשה בהליך הזה,בעיקר בסדרות המוטנטים שלה (X-men,Exliberוכו…)
מאחורה עיר דוד

ישנן שתי דוגמאות נהדרות לעניין הזה הראשונה היא סיפור,עידן האפוקליפסה (Age ofApocalypse) או בקיצור AOA.

אפוקליפסה עכשיו?
"פיראטים זה IN עכשיו נכון?"
הקשת הסיפורית של AOAנכתבה והודפסה בהרצה של הסדרות ב1995.תמצית הסיפור בנו הפסיכופת של אקסוויאר(פרופ'איקס),ליגון,חוזר 20שנה לעבר.ברצותו לזכות באהבת אביו,הוא מחליט לחסל את מי שהוא ראה כגדול אויביו,מגניטו.ליגיון מגיע מכל המקומות לחיפה,בתקופה ששני החברים/אויבים היו בתקופה הקרובה ביותר שלהם,בבית החולים כרמל.ליגיון מאתר את מגניטו ומנסה להתנקש בו,אך אקסוויר קופץ (זה עוד כשהוא הלך)ומציל את מגניטו ,אך מקריב את חייו.אז מתחיל הבלגן הגדול.

ליגיון נעלם (תסביך אדיפוס פוגש את פרדוקס האב),מגניטו מחליט להגשים את חלום חברו שנפל,והוא זה שמקים את הX-men.

במקביל,המוטנט בן האלמוות,אפוקליפס (Apocalypse),מחליט עקב האירוע להקדים את המתקפה שלו לכיבוש העולם (עשור לפני המועד המתוכנן),וכובש את כל צפון אמריקה. מבסיסו שבחורבות ניויורק הוא פותח במלחמה גרעינית נגד המין הומוספיאנס (בני האדם).
איפה דני רופ שצריך אותו?
זה סיפור הרקע,ובחוברות אנו חוזרים לזמן שלנו(1995),ובו העולם כבר משועבד לאפוקליפס.הדמויות לא מודעות שקו הזמן שלהן השתנה והם סטו מיקום 616ליקום 295(שוב מספר רנדומלי לגמרי).ואכן,בגלל השינוי המהותי הזה בקו הזמן,כל הדמויות עברו שינוי,הן במראה שלהם,בסיפור החיים שלהם והן בתפקידם במארג ההיסטוריה.כולם פרט לאחד ,המוטנט הנוסע בזמן,בישופ (Bishop )
לדוגמא,דמויות כמו סייקלופ'(Cyclops),חיה (Beast),ודדפול (Deadpool ), הם חלק מסוכניו ועושי דברו שלאפוקליפס עצמו.מגניטו הוא מנהיג הX-men, ויחד איתו אפשר למצוא בX-menבנוסף לגיבורים הרגילים גם אתטוד (Toad)מיסטיק (Mystique ) ואחרים.
"אני אפל ומגניב"
אבל אלו לא השינויים היחידים. בעולם הזה נוכל למשל לראות זוגות אוהבים שנוצרו,כמו החיבור הבלתי נתפס בין מגניטו לרוג'.לא מספיק שהם נמצאים משני עברי המתרס,גם הפרש הגילאים של 40שנה בערך לא מועיל.

אבל זה עוד הפרש קטן לעומת הזוג המוזר הבא שנוצר שם.הפרש של בערך 100שנה מפריד בין וולברין לג'יןגרי,שבעולם המוזר הזה הם זוג.

אךלא רק מוטנטים שונו בעולם הזה.בקומיקס אנו פוגשים את הטרוריסטית גוון סטייסי שמספרת על חברה שנרצח,פיטר פארקר(הואאפילו לא הספיק לקבל כוחות).
לבסוף היה זה בישופ' שהצליח להחזיר את הסדר לתיקנו,לא לפני שההתנגשות בין אפוקליפס מול המחתרת האנושית והמוטנטים המורדים הביאה להשמדה הדדית של הכוכב.קו הזמן הסתדר והעולם חזר ליקום616הרגיל והטוב.ושוב ,גם הפעם האנשים לא ידעו או זכרו משהו מן העולם המטורף ההוא (אם כי מידי פעם מטפטפים כל מיני שרידים מקו הזמן הזה לקו הזמן העכשווי).
"לא, אני לא חוזר עד שהוא לא מתנצל!"
אין כמו בבית (M)
מימין הימנים משמאל השמאלנים
אךחוץ מAOAהיה לא מזמן סיפור דומה,גם הוא סובב בעיקר סביב המוטנטים,אם כי הפעם האירוע הקיף את כל המערך של גיבורי הקומיקס ולא רק את המוטנטים שבהם.שוב המוטנטים במרכז,ושוב מגינטו במרכז שלהם.הפעם מדובר באירועי House ofM . הסיפור התרחש הפעם כאירוע חוצה גבולות בכל הכותרים של החברה,כאירוע הקרוס אובר של השנה, בדיוק 10שנים אחרי AOA,ב2005.
גם הפעם אוכלוסיית יקום 616נזרקת ליקום אחר,במקרה הזה יקום 58163,הפעם זה לא רנדומלי,זה המיקוד של מדינת צפון דקוטה(טוב,אז אולי זה כן רנדומלי).

גם הפעם אירוע אחד משנה את התפיסה ואת קו הזמן של העולם כולו,והעולם כולו לא מבחין בעובדה שעולמו התהפך.
הפעם אין נסיעה חזרה בזמן ושינוי קו הזמן ועל ידי זאת שינוי המציאות,הפעם שינוי המציאות נעשה ישירות על המציאות,ללא התערבות של שינוי אירוע כזה או אחר.

הקיסר מגניטו השלישי
מוטנטית בשם וונדה מקסימנלוף, הידועה גם בתורהסקרלט וויץ'(Scarlet Witch), הידועה גם בתור הבת של מגניטו,הידועה גם בתור אישתו של ויז'ן(Vision )המנוח בקיצור בחורה מתוסבכת.
זה לכשעצמו לא נורא,אבל כאשר לבחורה הזו יש את הכוח לשנות את מרקם המציאות,זה קצת יותר בעייתי.כבר לפני אירועי Mהיא היוותה סיכון לעולם ואף הרגה בשוגג כמה מחבריה לקבוצה,ואכן אנשי הX-menואנשי האוונג'רס טיכסו עצה מה אפשר לעשות כדי להשתלט על האיום שהיא מהווה.לאט לאט התחוור להם שכנראה אין ברירה אלא להפגיש אותה עם בעלה (המנוח).כאשר הם ניגשים למיטתה כדי לבצע את המלאכה,לפתע הם מתחילים להעלם זה אחר זה עד שאור לבן מציף את העולם ושולח אותו למציאות של יקום 58163.
say World domination!!
המציאות הזו היא בעצם חלומו הרטוב של אביה,מגינטו.מוטנטים מהווים כרגע את הרוב באוכלוסיה,ובני האדם הם קצת פחות מ50 אחוז מהאוכלוסיה.המוטנטים הם השכבה השלטת בעוד בני האדם הם אזרחים סוג ב'.ומי מנהל את העולם הזה?נכוןבית מגניטו,בית M,כאשר הפטריאכל מגניטו עומד בראשו.
אבל לא רק מגניטו קיבל את מה שהוא רוצה,כמעט כל אחד קיבל את מבוקשו.
סייקלופ'(Cyclops) הוא טייס ונשוי לאמה פרוסט שהיא פסיכולוגית והם חיים באושר בקונטיקט.ספיידרמן הוא כוכב קולנוע ענק (ומתחזה למוטנט).קולסוס מגדל תרנגולות בחווה ברוסיה,סטורם היא נסיכה בקניה,אפילו אפוקליפס קיבל שליטה על ארץ מולדתו -מצרים. קפטן אמריקה לא קופא בקרח אלא הופך לגיבור אמריקאי ואז לאסטרונאוט ולאדם הראשון שדרך על הירח.
אהה ,כן,והענק הירוק?הענק הירוק הופך לשליט אוסטרליה.
המלך המושך
אפילו וולברין מתעורר בתור ראש מוסד הביון הגדול בעולם S.H.I.E.L.D.,רק הבעיה היחידה שהוא,בניגוד לאחרים,זוכר.הוא זוכר את מה שהיה לפני,הוא זוכר שהעולם היה אחר.ולאט לאט הוא בורח משליחיו של ביתM,ובדרך מזכיר לגיבורים האחרים את העולם האמיתי.אט אט הם מתחילים להיזכר בעולם אחר,בעולם קדום שהיה לפני היקום המוזר הזה.
בסוף מתגברת המחתרת בעזרת הגיבורים המפוקחים והם מפילים את ביתM.האמת,הם מזכירים למגניטו את העולם האמיתי,והוא מחליט שזאת לא הדרך בה הוא רוצה את זה,לא בשקרים,לא באשליות לא על חשבון האמת.מגניטו מתעמת עם ביתו ולבסוף העולם חוזר לקדמותו,אך לא במחיר פשוט.רגע לפני הסוף וונדה מקסימנלוף מחזירה את העולם לקדמותו,אבל משחררת שלוש מילים שישנו שוב את העולם,No more mutants,לא עוד מוטנטים.ובכך,תוך כמה חודשים,הופכת וונדה את אוכלסית המוטנטים מכמה מיליארדים בחזרה לכמה מיליונים ואז לפחות מ200(198 ליתר דיוק).
סיכום
אם זה DCבסיפורים חד פעמיים,אם זה מארוול בסדרה רצה או כחלק מקשת סיפורים,לכולם יש את הרצון לחקור דרכי בהן לא הלכנו ,לדעת מה היה קורה אם היינו נמצאים בתקופה אחרת,או אם היינו גדלים בבית אחר.עולמות מקבילים נותנים לנו את האפשרות לחקור את הסיפורים האלו בלי להתחשב בהמשכיות ולפעמים גם בלי להתחשב יותר מידי בהיגיון,אבל תמיד כיף לקרוא.
מסקנה
אםלסבתא היו גלגלים,אז כנראה שהיא הייתה הופכת לגיבורתעל "גלגליםקשישים"

4 מחשבות על “אפוקליפסה בבית הM- עולמות מקבילים בקומיקס חלק IV

  1. בכיף,בנאדםחבל שאנשים לא טורחים להגיב בבלוג הזה…אני בטוח שהרבה אנשים דווקא קוראים אותו…הכתבות מעניינות,במיוחד בתחום של הקומיקסשאני מאוד אוהב…דרך אגב,אני גם בלימודים שלי עשיתי את העבודתסמינריון על נושא של פוסט מודרניזם בקומיקס..ככה שהכתבות בהחלט מדברות אליי ומזכירות ליכמה שהתחום של הקומיקס יכול להיות עמוק בנושאיםשלו לפעמים…

  2. אני חושב שהבעיה נעוצה, שזה בעיקר כתבות אינפורמטיביות, אין כאן הרבה מה לעלות לדיון. בפוסטים קודמים שהיה מחלוקת היה יותר שיח. אגב אני אשמח לקרוא את הסמינר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s