ביין האביר האפל לביין….. כתבה ללא ספויילרים


עליתו של האביר האפל,  הסרט האחרון בסדרת סרטי באטמן,כבר הכתה גלים בעולם ואצלנו.
הסרט האחרון באחת הטרילוגיות החשובות בעולם סרטי גיבורי העל בפרט ובקולנוע בכלל, מגיע לסיומה.

הביקורות מעורבות, אנשים ממש אהבו, אנשים ממש שנאו, אנשים אפילו איבדו את השפיות.
בכתבה הזו לא אכנס לביקורת על הסרט משתי סיבות: הראשונה, החשש העמוק לעשות ספוילרים לסרט, הסרט המלא הזה כה מורכב שיהיה קשה לדבר עליו בלי להרוס אותו לאלו שטרם חזו בספקטקל הנקרא עליתו של האביר האפל.
הסיבה השנייה, שאני עצמי עוד לא גיבשתי דעה מוצקה על יצירה כזו מונומנטלית. ביקורת מלאה על הסרט תקבלו בעתיד.

"Batman, I am your Father"

אבל השבוע אני רוצה לדבר על משהו אחר בסרט הזה, יותר נכון על מישהו אחר, על ביין.
ביין הוא אחד האויבים הגדולים והחשובים של באטמן אשר קיבל כבר כמה ייצוגים בקומיקס, בסרטים, ובסדרות. אבל מי הוא באמת? מאיפה הוא בא? מה הוא רוצה? ולמה לעזאזל שומאכר התעלל בו בצורה כזו קשה?

ההתחלה

ביין הוא אחד מהנבלים החדשים ביותר בגלריית הנבלים של באטמן. הוא התווסף לדפי הקומיקס רק ב1993. למה דווקא ב1993? התשובה לזה נעוצה בסדרת כתבות אחרת שעשיתי בעבר, על המוות של סופרמן (לינק לסדרת הכתבות) שהתרחש שנה קודם.

הוא הלך בשדות

תזכורת קצרה. ב1992, החליטו כותבי סופרמן, מסיבות שונות, לעשות מעשה ולהרוג את הדמות של סופרמן,אל דאגה אחרי זה הוא חזר לחיים. אבל מה שגם חזר לחיים יחד עם סופרמן, היה מחזור המזומנים של חברת הקומיקס DC, מהמכירות של החוברות על מותו.
DC ראו כי טוב, והחליטו לעשות דבר דומה גם לגיבור הגדול השני שלה, איש העטלף, באטמן.
אבל בניגוד לסופרמן, אי אפשר להרוג את באטמן, כי באטמן בניגוד לסופרמן, הוא בן אנוש לכל דבר ואצל בני אנוש רגילים, מת זה מת (או לפחות זה היה ככה בתקופה התמימה הזו). אז מה נעשה אם לא נהרוג אותו? נשתק אותו, נשבור אותו רוחנית,נפשית וגופנית.
אבל הם נתקלו בבעיה דומה לזו שהיתה להם עם סופרמן, מי מגלריית הנבלים של באטמן יכול לעשות זאת? הרי כולם ניסו במשך עשורים לעשות זאת, אז איך זה שאחד מהם לפתע יצליח? אז גם כאן, בדיוק כמו בסופרמן, הומצא במיוחד אויב חדש, שמספיק חכם מספיק חזק ומספיק פסיכופת כדי להצליח היכן שכולם כשלו.

הוחלט להוליד את ביין.

"נו תעשה פוזה כזו של מנצח, זה יצא מגניב…. נו בטאמן…."

בראשית.

ביין נוצר כתמונת מראה של הבלש הגדול בעולם, באטמן. אם ברוס ווין/באטמן היה בן של המעמד העליון, ביין היה בן של מהפכן דרום אמריקאי כושל. אם ווין גדל באחוזה מפוארת עם כל החופש בעולם, ביין נשלח לכלא בהיותו תינוק, על פשעי אביו (אבות אכלו בוסר…). אם באטמן שומר על הכושר הפיזי המרבי שבן אנוש יכול להחזיק, ביין לא רק ששומר על כושר פיזי אנושי, אלא גם מעצים אותו בעזרים כימים. ולא פחות חשוב, אם לבאטמן יש יכולת מוחית וקוגניטיבית לניתוח ודדוקציה של פשעים, לביין יש יכולת מניפולציה ומזימת ותכניות מורכבות עד אין שיעור.

 

ביין נולד במדינה הבדיונית סאנטה פריסקה, אביו היה מהפכן שנגזר עליו מאסר עולם, אבל הוא ברח ממלתעות החוק, אך השאיר אחריו את בנו הפעוט. השלטון המושחת החליט להפוך את ביין למקרה של "למען יראו ויראו", והעביר את עונש אביו אליו. הילד הפעוט הזה נכלא בכלא הנוראי ביותר בעולם, פאנה דורה, שפרשו בספרדית הוא האבן הקשה. ביין, שלא הכיר עולם אחר, חינך את עצמו בכלא. הוא אימן את הגוף שלו כל יום בכל צורה אפשרית, למד להגן על עצמו ולהילחם בכל סגנון אפשרי על מנת להציל את עורו. אבל בנוסף הוא לא נתן לכלא לשבור את רוחו, הוא התחיל לקרוא בשיגעון כל ספר שהוא רק יכול להשיג, הוא למד את כל השפות שהכלא הזה היה יכול להציע לו. הוא מתחבר לכל אסיר שהוא חושב שהוא יכול ללמוד ממנו משהו, ולבסוף מקבל את החינוך הטוב ביותר במקום הנמוך ביותר. כך, אט אט, סלל ביין את דרכו והפך להיות המלך הבלתי מעורער של פאנה דורה.

מה שביין לא ידע זה שבכלא גם התנהלה תוכנית של ניסויים בבני אדם לטובת חברות תרופות שונות. ביין, שבלט בשטח בזכות חוסנו הגופני, נלקח מיד לניסוי בחומר שנקרא ונום, חומר כל כך רעיל וכל כך מרוכז, שאף אחד משפני הניסוי האנושיים לא שרד אותו. ואכן, אותו ארס, הונום, מוזרק לעורקיו של ביין וכמעט מכלה אותו. אך עמידותו של ביין וכוח הרצון העז שלו מצליחים לשמור עליו בחיים, אבל עכשיו ביין  חייב לקבל מנה קבועה של אותו ונום למערכת כל 12 שעות, בשביל לשרוד , שכן אם לא, הדבר יגרום לו כאב וסבל רב. אך מצד שני, אותו חומר גם מעצים את כוחו הפיזי.

נפילתו של האביר האפל.

בקשת הסיפורים של באטמן, Knightfall , ביין מצליח לברוח מהכלא הנוראי, ושם פעמיו לכיוון גות'אם, עירו של באטמן. לאחר ששמע סיפורים רבים על מעלליו של איש העטלף ועל העיר. ביין מבין שהכלא בו שהה דומה מאוד לגות'אם, לא בכליאה, לא באלימות אפילו לא באיוש, אבל היא דומה לכלא באספקט אחד. העיר, כמו הכלא, נשלטת על ידי פחד, במקרה של גות'אם על ידי פחד מהעטלף. ביין מחליט שהוא יחליף את באטמן, וישלוט בעיר דרך פחד, דרך טרור, דרך פסיכולוגיה, דרך זה שהוא ישבור את מגן עיר.

"אל תדאג, אני מעסה מוסמך"

זה גם לא עוזר לבאטמן, שלביין יש סיוט חוזר מאז שהוא ילד, על כך שהוא נלחם בעטלף ענק, חלום שביין מפרש כחלק מהגורל שלו להלחם ולכבוש את באטמן.

ביין, שמבין שהתקפה ישירה על באטמן יכולה להיות פחות יעילה, מסכל תוכנית. בהתחלה הוא הורס את החומה של בית המשוגעים של ארקאם, בו מאושפזים כל הפושעים המעורערים בנפשם, שזה בעצם כל האויבים של באטמן. באטמן יוצא למרוץ מטורף אחרי כל הפושעים הנמלטים, מרדף שלוקח לו שלושה חודשים תמימים לבצע. לבסוף הוא מצליח להחזיר את כולם, עד האחרון שבהם. ברוס ווין/באטמן חוזר הביתה תשוש, למנוחה שהוא כל כך מצפה לה אחרי כל הזמן הזה, רק כדי לגלות את ביין ממתין לו במערת העטלף שלו. ביין בעזרת דדוקציות ומוח אנליטי שלא נופל מזה של באטמן, הצליח לנחש את זהותו האמתית של באטמן. עכשיו, שבאטמן תשוש וחסר כוחות, ביין יכול פשוט לקטוף אותו -וזה אכן מה שהוא עושה.

"כמה פעמים אמרתי לך, לא לוקחים מפתח של חביתוש בלי רשות של רגע ודודלי!?"

בתנועה אחת פשוטה ביין מניף את באטמן באוויר מעל ראשו, ואז מטיח את גבו של באטמן על גבי בירכו, ומנתץ את גבו ומשאיר את ברוס ווין משותק בפלג גופו התחתון.

נפילתו ועלייתו של ביין

דמותו של ביין קיבלה כמה ייצוגים במדיות, אבל השתיים העיקריות היו בשני סרטים, בסדרות קולנוע שונות של באטמן. הראשונה בסדרת סרטי באטמן של שומאכר, והשני בסרט החדש של ניולאן. שני הייצוגים של ביין לא היו יכולים להיות יותר רחוקים אחד מהשני גם אילו אחד היה מזרח והשני מערב.

"ככה צריך להצתלם? כמו סופרמן?"

הגרסה של שומאכר היא בסרט באטמן ורובין שם ביין הוא רוצח פסיכופת הכלוא בכלא בדרום אמריקה. בדומה לקומיקס, גם כאן הוא נבחר להיות שפן ניסיונות וגם כאן הניסוי מעניק לו כוח פיזי עצום. אבל בניגוד לקומיקס, בסרט הזה ביין הופך גם ליצור פראי וחסר תבונה, שרוב הסרט הוא אפילו לא מדבר אלא רק נוהם לכל עבר. לבסוף הוא מובס לא על ידי באטמן אלא על ידי באטגירל ורובין.
הביין בסרט הזה ספג הרבה שנאה מהצופים והמעריצים של באטמן וגם ממבקרי הקולנוע השונים. מדמות של גאון טקטי הוא שונמך לדמוי הענק הירוק, יצור חזק ללא מוח שרק פועל לפי האינסטינקטים הראשוניים שלו בלבד.

"זה הדארדורנט החדש שלי, מריחים משהו?

אבל ביין קיבל את הגאולה המיוחלת בסרט החדש של באטמן, שם כבר בדקות הראשות של הסרט אנו רואים את ביין כמו שביין צריך להיות. שוב לא אחשוף אתכם לספוילרים, אבל רק אומר, כוח עם טקטיקה הולך הרבה יותר רחוק מאשר רק כוח

"ברוגז, ברוגז, לעולם. שולם, שולם אף פעם"

מסקנה

מלחמת האבירים, ביין לוקח פרש, שח ומת

4 מחשבות על “ביין האביר האפל לביין….. כתבה ללא ספויילרים

  1. אם זכור לי נכון, וונום הופיע לראשונה בbatman year one ברוס נוטל את התוסף להעצים את כוחו כדי להלחם בפשע ביתר יעילות, ומתחרפן… בשלב מסויים כשהוא קולט שהוא איבד את הדבר הכי חשוב לו – השליטה העצמית, הוא מודיע לאלפרד שהוא הולך להגמל ושלא יעיז להוציא אותו לא משנה איזה סיפור יספר לו, ונועל את עצמו במרתף ל30 יום עם מים מינרליים בלבד… מה שביין מקבל זה גירסה משודרגת של החומר.

    • הוונום בהחלט הופיע כמה פעמים לפני ביין. פעם ראשונה זה היה בn Legends of the Dark Knight באמת בסיפור שאתה סיפרת. הדילר שלו הורה לו להרוג את קומישנר גורדון אם הוא רוצה מנה נוספת. אחרי שהוא שכל את זה לשניה, הוא הבין שיש כאן בעיה ואז הכניס את עצמו לגמילה כפויה.

  2. פינגבק: סיכום הקולנוע של 2012 | העולם המופלא של התרבות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s