ביקור קצר: בשיעמום חי – עם דן שילון


אתמול בערב,  בעודני צופה בערוץ 2 לאחר החדשות, הטלפון צלצל. על הקו, שנות 90, הם דרשו ממני שאני אחזיר להם את הטלוויזיה שלהם חזרה יחד עם דן שילון קומפלקט, כמו שקיבלתי.

Image

זה לא ההוא מפספוסים?

אכן בעשור השני של שנות ה2000, הוחזר לפרים טיים של יום שישי, דינוזאור גדול. דינוזאור מהסוג שכבר נכחד לפני עדנים רבים. לא, אין לי כוונה לקורא לדן שילון שמן, אלא רק שריד של תקופה אחרת שמזמן פסה מהעולם.

המעגל, או בשמה הרשמי, בשידור חי עם דן שילון, הייתה אחת התוכניות הפופולריות והנצפות ביותר בימי טרום עידן הפלזמות .  תכנית שצמחה אי שם ב1991, שעוד בוש האב היה נשיא ארצות הברית, וחיילים אמריקאים היו בלב בגדד. התכנית רצה כמעט עשור שלם וירדה בשנת 2000, כשעלה לשלטון בארה"ב בוש הבן, ושניה לפני שהיו חיילים אמריקאים בלב בגדד.

Image

"You all are probably wondering why I gathered you here"

התוכנית הייתה הצלחה מסחררת בימיה, היא התחילה את דרכה בערוץ 2 הניסיוני וסיימה את דרכה בערוץ 2 המסחרי. לאורך  כל הדרך התוכנית שמרה על רייטינג גבוה במיוחד, בעיקר בשל תמהיל המרואיינים: פוליטיקאים וראשי ממשלה, לצד זמרים ויוצרים, שיושבים לצד שחקנים ואנשי תקשורת, ומידי פעם גם גמד טרנסקסואלית ממוצא אסקימוסי עם נטיות פוליטיות לכיוון המרכז ימין שעובד בזנות כדי להאכיל את אמו החולה, או כל שטות אקזוטית אחרת.

Image

מה לא עושים בשביל קצת רייטינג, צביקה הדר בימים טובים יותר.

אבל לא רק התמהיל היה סוד קסם התוכנית אלא לא פחות חשוב מה שהמרואיינים עשו בה, בעיקר הפוליטיקאים.  לכולם זכור שר האוצר בייגה "ביגלה" שוחט, שעשה מערכון עם צביקה הדר שתרבוש טורקי מעטר את ראשו. או שהושיבו את טוביה צפיר עושה חיקוי של אריק שרון, בכיסא ליד ישב אריאל שרון (שטען שטוביה צפיר עושה אריאל שרון יותר טוב ממנו). בכלל התוכנית נראתה כמי שמדרדרת את רמת הפוליטיקאים שלנו לרמה הנמוכה ביותר, ומחטט בחיי הידוענים בצורה השמורה רק למנתחי מוח בעלי עידון של ידיי בבון. כולם זוכרים את התקרית המביכה שבה דן שילון העליב בטעות את הגברת הראשונה, השחקנית והשחקנית  גילה אלמגור, שפשוט קמה באמצע השידור ועזבה.

כל זה טוב ויפה לשנות ה90 והנאיביות של הטלוויזיה המסחרית בישראל בתחילת דרכה.
יש לזכור שהתחרות הכי גדולה של דן שילון, היה דודו טופז.

 

מאז הרבה מים זרמו בפרסומות של ערוץ 2, הרבה תכוניות באו והלכו, סדרות התרוממו והתרסקו, אך בעיקר הצופים החכימו. הצופים השתכללו ודרשו עוד מהטלוויזיה שלהם, מהמגישים שלהם, מהתכנים שלהם.

והנה חוזר הדוד השמנמן, ורוצה לחזור לתהילת עולם שאיבד ב15 שנה האחרונה. יש וחשב איך אפשר לחזור אל לב ליבו של הרייטינג הישראלי? נמציא פורמט חדש? נחשוב על תכנית חדשה? מדוע, אם אפשר שוב להושיב אנשים במעגל אחד גדול.

ואז לקח הדוד: פוליטיקאי מוכר (אביגדור ליברמן), בדרנית מצחיקה (שני כהן), מוזיקאי שנטועה עמוק עמוק בקונצנזוס (עידן רייכל),  דוגמנית מצליחה (מלכת היופי של ישראל), שחקנית ישראלית מצליחה (נועה התשבי) שחקנית ישראלית פחות מצליחה אבל עם סיפור נוגע לב (פז גז, סליחה פז גן)  ופריק מוזר (מתופף שנולד להורים חרשים).  כמובן שבכל תכנית התמהיל יישאר זהה לגמרי, רק הדמויות ישתנו, בדיוק אותו נוסחה של לפני 20 שנה.

Image

"הנה, אתה רואה? יש מישהו אחד שעוד צופה"

אבל מה לעשות שנות ה90 הצבעוניות עברו חלפו להם מהעולם, ורק השאלות של דן שילון נשארו כמו שהיו. צפויות משעממות ובעיקר… נחזור אליך על זה בהמשך…
המשפט המעצבן ביותר בתולדות התוכנית, אם אתה רוצה לראיין אורח תראיין אותו, ואל תברח כל 2 דקות למרואיין אחר.  אם כבר ברחת למרואיין אחר, אז לפחות תדאג שמספר הדקות שיש לו לענות על שאלה  יהיה לפחות זהה, אם לא יותר מזמן שאלת השאלה. שילון יותר ממה שהוא אוהב לשמוע את המרואיינים שלו, הוא אוהב לשמוע את עצמו. שאלות טרחניות כאורח הגלות, המאשימות וכביכול נוקבות (אם כי סתם מציקות לא ענייניות) שהוא אוהב להטיח ולחזור עליהן בפני המרואיינים שלו.

קשה לי להאמין שהתוכנית הזו תצליח לחזור אל המסך שלנו בסופו של דבר. אני רק יכול לקוות שגורלנו של דודו טופז בניסיון הקאמבק שלו בערוץ 10, לא יחזור על עצמו עכשיו עם שילון בערוץ 2.

מסקנה

אם כבר קאמבק, אז רק לחרצופים או קומדי סטור או העולם הערב או….. או כל דבר אחר חוץ מדן שילון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s